Iwona Jędrzejczyk - Kaźmierczak

Czynsz za wysoki, bo... urzędnik się pomylił

Czynsz za wysoki, bo... urzędnik się pomylił Fot. Łukasz Kasprzak
Iwona Jędrzejczyk - Kaźmierczak

Stan famuły przy ul. Księży Młyn 10 stale się pogarsza. Remont miał się zacząć prawie rok temu, ale dotąd się nie rozpoczął. Najemcy dostali za to pisma o podwyżce czynszu.

Lokatorzy należącej do miasta famuły przy ul. Księży Młyn 10 są oburzeni dużymi podwyżkami czynszu. Pisma z informacją o nowych urzędniczych wyliczeniach komornego właśnie dostarczył im administrator. Podwyżki, podobnie jak w innych mieszkaniach komunalnych, będą obowiązywały od 1 maja br., ale lokatorów trzeba o nich powiadomić najpóźniej na trzy miesiące przed tym terminem. Dla tych mieszkających przy ul. Księży Młyn 10 duży wzrost czynszów jest tym bardziej niezrozumiały, że zajmowany przez nich budynek jest w coraz gorszym stanie, a obiecywanej rewitalizacji jak nie było, tak nie ma.

- Obecnie płacę miesięcznie 5,27 zł za mkw. lokum, czyli w sumie 192,36 zł, a wraz z opłatami za wodę i wywóz śmieci 224,44 zł - mówi Grażyna Jóźwik, której mieszkanie ma 36,5 mkw. - Według zapowiedzi urzędników, od maja mam płacić 6,21 zł za mkw., czyli 226,67 zł za sam czynsz i 258,75 zł w sumie. To prawie o 35 zł miesięcznie więcej niż do tej pory, a to dużo. Tym bardziej, że my tutaj luksusów nie mamy. Ponieważ budynek ma być poddany renowacji, nie są w nim wykonywane żadne remonty. Do opłat dochodzi mi jeszcze po 200 zł za węgiel co miesiąc zimą, a i tak, z powodu nieszczelnych okien, nie mogę dogrzać mieszkania.


- Na ściany wchodzi nam co chwila grzyb, a dach przecieka i woda zalewa nam pokoje - mówi Iwona Amrozińska, także mieszkająca przy ul. Księży Młyn 10.

Po naszej interwencji okazało się, że podwyżki czynszu nie będą aż tak duże.

- Pracownik, który wyliczał wysokość czynszu, popełnił błąd; przepraszamy - mówi Jolanta Baranowska z UMŁ. - Jeszcze w lutym najemcy dostaną nowe wyliczenia stawek. Lokatorów obejmie dodatkowa bonifikata w wysokości 20 proc. za zamieszkiwanie w budynku przeznaczonym do kapitalnego remontu (podstawowa stawka czynszu w mieszkaniach komunalnych to 9 zł; lokatorom przy ul. Księży Młyn 10 naliczono już zniżki od niej, m.in. 10 proc. za brak centralnego ogrzewania i tyle samo za brak łazienki - przyp. red.)

Iwona Jędrzejczyk - Kaźmierczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.