Czynsze pójdą w górę

Czytaj dalej
Edyta Jakubowska-Owsik

Czynsze pójdą w górę

Edyta Jakubowska-Owsik

Tradycyjnie, jak co roku, spółka zafundowała swoim mieszkańcom podwyżki - denerwuje się Dariusz Jadach.

Od 1 stycznia Żagańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego znów podnosi stawki czynszu. - Opłaty idą w górę o ponad 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje ok. 240 zł na rodzinę - bulwersuje się radny Dariusz Jadach.

Z faktury wynika, że zwiększa się także zaliczkę na koszty zarządu, z 7 zł na 10 zł. Rocznie suma tej składowej podwyżki wynosi już prawie 7 tys. zł. Do tego wzrosły jeszcze koszty odtworzeniowe lokalu, za 1 metr, o 14 groszy.

Okazuje się, że spółka w skali roku może maksymalnie podnieść ten wskaźnik o 4 proc., ale nie musi.
- Podejrzewam, że te podwyżki są podyktowane brakiem zdolności kredytowej, potrzebnej na budowę następnego budynku, który jest planowany w latach 2017-2018 - mówi radny.

Taką podwyżkę zaakceptował burmistrz Żagania, jako główny udziałowiec w zgromadzeniu wspólników.

Czynsze pójdą w górę
Edyta Jakubowska-Owsik Zdaniem prezesa TBS-ów, wzrosty opłat są nieuniknione i w kolejnych latach także będą mieć miejsce.

Zdaniem prezesa TBS-ów, wzrosty opłat są nieuniknione i w kolejnych latach także będą mieć miejsce. - Mamy taki zapis w umowach kredytowych. Chodzi o to, że rata kredytu rośnie o wskaźnik wzrostu produkcji budowlano-montażowej - tłumaczy Piotr Kowalski. Przy tym podkreśla, że nawet, gdy ten wskaźnik jest ujemny lub zerowy, to rata rośnie nie mniej niż o 0,3 proc. kwartalnie. - W zeszłym roku musiałem podnieść czynsz o 39 gr, bo banki dopominały się o swoje - dodaje.
A mieszkańcy muszą płacić, jeśli nadal chcą mieszkać.

Edyta Jakubowska-Owsik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.