Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza będzie mieć wreszcie klimatyczne centrum na terenie dawnych zakładów Defum

Tak według projektantów z biura Analog mogłoby wyglądać nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej. W środku widać charakterystyczny budynek z wieżą widokow Fot. Materiały biura Analog Tak według projektantów z biura Analog mogłoby wyglądać nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej. W środku widać charakterystyczny budynek z wieżą widokową
Piotr Sobierajski

Jak będzie wyglądało nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej, które powstanie na terenie byłych zakładów przemysłowych Defum? Nieco więcej światła na plany miasta rzucił ostatnio autor zwycięskiej w konkursie architektonicznym pracy, Piotr Śmierzewski z biura Analog.

Dąbrowa Górnicza wyrosła na przemyśle, m.in. górniczym i hutniczym i do dziś nie doczekało się rynku z prawdziwego zdarzenia. Nie można uznać za takowy placu przed Pałacem Kultury Zagłębia. Teraz ma się jednak to zmienić, a szansą na stworzenie klimatycznego śródmieścia, opartego o liczące dziesiątki lat budynki byłej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek Defum, jest projekt autorstwa koszalińsko-szczecińskiego biura Analog.

To on okazał się najlepszy podczas rozstrzygniętego w kwietniu br. międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla nowego centrum Dąbrowy Górniczej.

Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 22 tys. zł i zlecenie na zaprojektowanie nowego śródmieścia, w ramach projektu Fabryki Pełnej Życia. Koncepcja ma być gotowa do końca roku.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.