Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza: budżet obywatelski na 2020. Zmiany: podział na część miejską, dzielnicową. Jaka kwota? Do podziału 10 mln zł

Wypracowaniem najlepszych projektów w dzielnicach zajmują się wspólnie z mieszkańcami specjalni animatorzy Fot. MAT. UM Wypracowaniem najlepszych projektów w dzielnicach zajmują się wspólnie z mieszkańcami specjalni animatorzy
Piotr Sobierajski

Od 15 kwietnia 2019 mieszkańcy Dąbrowy Górniczej mogą zgłaszać swoje propozycje do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego na rok 2020. Ta będzie całkiem inna, podzielona na część ogólnomiejską oraz dzielnicową.

Projekt nowego budżetu obywatelskiego powstał na podstawie wniosków z warsztatów z mieszkańcami. To oni wspólnie z pracownikami urzędu miejskiego starali się znaleźć rozwiązania dla interpretacji wprowadzonych w ubiegłym roku przez parlament przepisów ustawowych, stawiających na konieczność głosowania podczas wyboru najlepszych projektów. Aby zachować w mieście dorobek dotychczasowych VI edycji budżetu partycypacyjnego prezydent miasta postanowił więc zrealizować dwie odrębne procedury, na które łącznie zabezpieczył 10 mln zł w budżecie miasta na 2020 rok. To o 2 mln zł więcej niż było do podziału dotychczas.

Tak więc w 2019 roku będziemy mieli część ogólnomiejską, w ramach której mieszkańcy będą mogli zgłosić projekty o charakterze szerszym. Te obejmować mają swoim zasięgiem więcej niż jedno osiedle oraz spełniać kryterium ogólnodostępności dla mieszkańców. Do podziału będzie tu kwota 3,6 mln zł. Najlepsze propozycje zostaną wybrane w drodze głosowania. Druga część budżetu obywatelskiego to znana już mieszkańcom procedura, gdzie dąbrowianie będą wypracowywać tzw. pakiety rewitalizacyjne, zawierające projekty o charakterze lokalnym. One dotyczyć będą przede wszystkim mieszkańców danego osiedla. Tu nie będzie głosowania, a najbardziej oczekiwane przez społeczność lokalną projekty zostaną po prostu wybrane w czasie dzielnicowych forów mieszkańców. Pula do podziału wśród 35 dąbrowskich osiedli to 6,4 mln zł.

Skąd zatem takie zmiany?

- Próbujemy naprawić to, co zepsuto w ubiegłym roku w Warszawie przy uchwalaniu ogólnopolskich, niedopracowanych przepisów dotyczących obowiązkowego głosowania dla gmin budżetu obywatelskiego - mówi Piotr Drygała, naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

- Przy podziale finansów na projekty przyjęto podstawowe rozwiązanie oparte na głosowaniu. Nie wzięto pod uwagę chociażby naszych doświadczeń i wypracowane-go procesu dzielenia funduszy opartego na dyskusji i dialogu obywatelskim - dodaje. Zbieranie pomysłów do tegorocznej, siódmej już edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego potrwa do 14 maja. Pomysły można składać: m.in. listownie na adres: Urząd Miejski, 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 21 z adnotacją na kopercie „Konsultacje społeczne-wypracowanie pakietów rewitalizacyjnych w osiedlach”, osobiście w Urzędzie Miejskim lub w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Sienkiewicza 6a.

Od 2017 r. w Dąbrowie przez dwa lata nie było głosowania w tracie wyboru najlepszych projektów. Głosowanie stało się tylko możliwością rozwiązania konfliktu, tam gdzie nie udało się osiągnąć satysfakcjonującego wszystkich rozwiązania. W 2017 r. animatorzy, czuwający w dzielnicach nad wyborem najlepszych projektów, przeprowadzili 171 spotkań, a w 2018 r. 129. Brało w nich udział ponad 600 osób. W sześciu edycjach mieszkańcy wypracowali łącznie 415 projektów o wartości około 45 mln zł.

Piotr Sobierajski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.