PAS

Dąbrowa Górnicza: dziś jezioro Pogoria III to nie tylko woda, ale centrum rozrywki [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pogoria III oferuje dziś zróżnicowane formy wypoczynku nad wodą Fot. PAS Pogoria III oferuje dziś zróżnicowane formy wypoczynku nad wodą
PAS

Pogoria III, położona przy ul. Malinowe Górki, to najpopularniejszy wśród mieszkańców Zagłębia zbiornik wodny, chętnie odwiedzany również przez licznych gości ze Śląska, a nawet z Małopolski, czego potwierdzeniem są m.in. tablice rejestracyjne samochodów na parkingach wokół jeziora. Można tu zauważyć m.in. gości z Mysłowic, Siemianowic Śląskich, Chorzowa, Katowic, ale także Olkusza i okolic.

Nie powinno zatem dziwić nikogo, że w upalne letnie dni na plaży trudno znaleźć wolne miejsca, a nad wodą wypoczywa jednocześnie ponad 10 tysięcy osób. I choć jezioro powstało jako zbiornik popiaskowy w latach 70. minionego wieku, to jednak cały czas się zmienia, by atrakcji było tu jak najwięcej, a zmiany te widoczne są zwłaszcza w ostatnich latach.

Mieszkanie za czytanie

Nad jezioro dojedziemy od centrum Dąbrowy Górniczej ul. Konopnickiej, a potem Siewierską. Dojedziemy pod samą plażę, gdzie parking jest bezpłatny, ale tylko wtedy, kiedy będziemy tu w ciepłe dni wcześnie rano. Alternatywą pozostają miejsca przy drodze wyjazdowej lub płatne miejsca parkingowe na prywatnych gruntach (kosztują około 5 zł). Wyjazd prowadzi jednokierunkową drogą szutrową, prowadzącą bezpośrednio do ulicy Konopnickiej.

Na miejscu, tuż przy parkingu, znajduje się prywatna wypożyczalnia gokartów oraz rowerów. Idąc deptakiem w lewo od plaży dojdziemy natomiast do wypożyczalni wszystkiego, na czym można popływać na wodach jeziora. Wypożyczalnia oferuje kajaki, rowery wodne i SUP-y, czyli deski surfingowe z wiosłem. Po drugiej stronie jeziora (od strony Piekła, ul. Zakładowa) znajduje się Jachklub Pogoria III, gdzie możemy skorzystać z rejsów po jeziorze albo samemu zacząć przygodę z żeglarstwem. Nad Pogorią III jest też molo.

Na plaży obowiązuje zakaz kąpieli i wprowadzania psów, rozpalania grilla (choć jest często łamany), palenia papierosów czy picia alkoholu. Tuż przy plaży znajduje się bogate zaplecze gastronomiczne. Możemy kupić m.in. napoje, piwo, przekąski, fast-foody, kiełbasę z grilla, ale także całe zestawy obiadowe. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy wodni i ratownicy medyczni z OSP Śródmieście.

Przy plaży znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz siłownia pod chmurką, która pojawiła się tutaj stosunkowo nie tak dawno. Na terenie Centrum Sportów Wodnych i Letnich mamy natomiast boisko sportowe do koszykówki oraz miejsce do przygotowania grilla. Są one ogólnodostępne, ale wcześniej lepiej zarezerwować sobie termin, kontaktując się z Centrum Sportu i Rekreacji (tel. 32 261-20-10). Na miejscu podczas grillowania można wykupić sobie tzw. zestaw piknikowy, czyli możliwość skorzystania ze stołu i dwóch ław. Cena: 5 zł za dwie godziny. Do tego możemy kupić sobie drewno na grilla. Cena: 35 zł za taczkę.

Wokół Pogorii prowadzi także dobrze przygotowana, wyasfaltowana ścieżka, z której mogą korzystać m.in. rowerzyści lub amatorzy jazdy na rolkach. Blisko stąd do Parku Zielona, dokąd prowadzą oznakowane trasy rowerowe, czy też nad Pogorię II. Tam jednak nie można się kąpać, a najczęściej spotkać tam możemy wędkarzy. Możemy też dojechać nad zbiornik Kuźnica Warężyńska, zwany potocznie Pogorią IV.

A jeśli będziemy mieć szczęście, to nad Pogorią III możemy trafić np. na jedną z kilku wakacyjnych odsłon akcji „Biblioteka na plaży”, organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Wówczas rozsiadając się w wygodnym leżaku możemy sięgnąć po książkę lub czasopisma, zadbać o kondycję tańcząc zumbę, spotkać ciekawych ludzi, jak np. Tomasza Zubilewicza czy Szymona Chołownię, a do tego zrobić sobie fotkę z… Chuckiem Norrisem. Letnie imprezy plenerowe nad Pogorią III organizuje także Pałac Kultury Zagłębia, a są to m.in. koncerty „Klasyka nad wodą”. Najbliższy z nich odbędzie się 29 lipca o godzinie 21.00, zatytułowany jest "Muzyczne podróże". Aranżacje tradycyjnej muzyki bałkańskiej, polskiej, rosyjskiej, francuskiej a także żydowskiej wykonają muzycy Kwartetu Etnos Ensemble. Ten niezwykły, klimatyczny koncert poprowadzi Alicja Kotyl.

PAS

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.