Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza idzie na wojnę ze smogiem. Teraz sprawdza i diagnozuje

Dąbrowa Górnicza idzie na wojnę ze smogiem. Teraz sprawdza i diagnozuje Fot. UM DG
Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza dołożyła właśnie kolejny, ważny element do Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, jaki funkcjonuje w mieście już od ponad roku. Mieszkańcy mogą sprawdzać stan powietrza w każdej z dzielnic. To pomaga dotrzeć do źródeł zanieczyszczenia.

Teraz na dąbrowskiej Dynamicznej Mapie Jakości Powietrza możemy zobaczyć, jak w danej chwili kształtuje się jego zanieczyszczenie w każdej z dąbrowskich dzielnic. Czy smog jest duży, czy wręcz przeciwnie, można spokojnie wyjść na spacer z dziećmi. Wszystko to widać na stronie internetowej miasta: dabrowa-gornicza.pl. Trzeba kliknąć w ikonkę: jakość powietrza albo korzystając z miejskiej aplikacji mobilnej w swoim smartfonie. Od razu po uruchomieniu aplikacji ukaże się ikona - powietrze, która bezpośrednio odsyła do systemu LUMA.

Informacje, które od lutego są prezentowane na mapie, to odpowiedź na pytanie, co najbardziej przyczynia się do złej jakości powietrza - emisja z gospodarstw domowych, komunikacyjna, przemysłowa czy może emisja napływowa. To nie wszystko. Dzięki temu wiemy, które szkoły, przedszkola, szpitale i inne obiekty narażone są na gorszą jakość powietrza. Czy warto wybrać się na rower, czy lepiej zostać w domu?

Pionierski system monitoringu powietrza składał się z 20 stacji. Obecnie dobiega końca jego rozbudowa o 5 kolejnych punktów pomiarowych, dzięki którym system uzyska zupełnie nowe możliwości.

- Innowacja, którą wprowadzamy w Dąbrowie Górniczej, jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce. Dzięki zastosowaniu Dynamicznej Mapy Jakości Powietrza walka ze smogiem może być łatwiejsza, bo oparta o diagnozę jakości powietrza ze wskazaniem źródeł najbardziej odpowiedzialnych za zły stan powietrza w danej lokalizacji - mówi Urszula Chmura, kierownik projektu spółki Atmoterm, która jest autorem systemu LUMA.

W dalszej części:

 • Ile zgłoszeń o możliwym spalaniu śmieci odebrała straż miejska
 • Ile nałożyli mandatów, a ile wniosków trafiło do sądu
 • Ile wniosków o dopłatę i wymianę pieca wpłynęło w rok
Pozostało jeszcze 38% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.