Dąbrowa Górnicza: Koreańczycy zainwestują ponad 1 mld zł. Będą produkować baterie do aut elektrycznych

Czytaj dalej
Fot. Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz

Dąbrowa Górnicza: Koreańczycy zainwestują ponad 1 mld zł. Będą produkować baterie do aut elektrycznych

Kacper Jurkiewicz

W dąbrowskiej dzielnicy Tucznawa powstanie zakład produkujący separatory baterii litowo-jonowych, jakie trafiać będą do aut elektrycznych. Wczoraj miasto podpisało z koreańskim inwestorem akt notarialny sprzedaży gruntów pod tę inwestycję, która pojawi się na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekononomicznej.

Nowa inwestycja w Dąbrowie Górniczej

Zakład, który powstanie w Tucznawie, dzielnicy Dąbrowy Górniczej, będzie pierwszą inwestycją koreańskiej firmy SK Innovation w Polsce. Firma szukała od dłuższego czasu atrakcyjnie położnych gruntów w naszym kraju. Pod uwagę brała co najmniej trzy lokalizacje, ale ostatecznie to dąbrowska propozycja okazała się najbardziej odpowiednia. I to właśnie tutaj finalnie Koreańczycy zainwestują w budowę nowego zakładu ponad 1 miliard złotych.

Firma SK Innovation to jedna z największych firm w przemyśle petrochemicznym w Korei. Zakład, który zostanie ulokowany w Dąbrowie Górniczej ,będzie produkował baterie litowo-jonowe do samochodów elektrycznych. Nowa inwestycja oznacza również nowe miejsca pracy. SK Innovation planuje zatrudnić na terenie swojej nowej firmy minimum 300 pracowników do końca 2021 roku.

Baterie oraz elementy do nich, które powstawać będą na terenie Dąbrowy Górniczej, zostaną wykorzystane w samochodach elektrycznych, które na rynku z roku na rok zyskują na popularności. Baterie produkowane przez SK Innovations będą mogli wykorzystać różni producenci elektrycznych pojazdów. Nie są one przeznaczone dla konkretnych marek.

- Należy myśleć o każdym producencie aut elektrycznych jako o potencjalnym kliencie. Części produkowane w Dąbrowie Górniczej będą sprzedawane do dwóch kolejnych zakładów. Jeden z nich zbudowany jest na Węgrzech. Tam montowane będą finalne produkty i potem dostarczane do samochodów klientów - powiedział prezes SK Innovation Jae Sok Rho.

Koreańska firma chciałaby trafić do jak najszerszego grona odbiorców.

- Obecnie nie jesteśmy w stanie określić z iloma dostawcami samochodów elektrycznych będziemy podpisywać umowy, ale liczymy, że kolejni producenci aut będą chcieli korzystać z naszych baterii - dodał Jae Sok Rho.

Firma wybrała Dąbrowę Górniczą, ponieważ tu łatwiej może dotrzeć do swoich klientów, a także pozyskać kolejnych. To jej pierwsza taka inwestycja w Polsce, choć zapewne nie ostatnia.

- Najważniejszym czynnikiem była bliskość odbiorców naszych produktów - mówił prezes SK Innovation po podpisaniu aktu notarialnego.

Prezes koreańskiej firmy docenił także dobrą lokalizację inwestycji oraz pomoc w przygotowaniu dokumentów. SK Innovation kupiła w mieście działki o łącznej powierzchni 27,66 ha i przeznaczy wspomniany ponad 1 mld zł na budowę swojej firmy.

- Bardzo cieszy mnie fakt pojawienia się koreańskiego inwestora w naszym mieście. To pokazuje, że Dąbrowa Górnicza jest ważnym punktem na mapie gospodarczej Polski. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie modelowa wręcz współpraca z nowymi podmiotami, które chcą inwestować w naszym mieście. Jednak takie działania nie są w gestii tylko jednej ze stron. Najważniejsze jest wspólne budowanie oferty - i tak też było w przypadku współpracy miasta z KSSE oraz SK Innovation - podkreśla prezydent Dąbrowy Górniczej, Marcin Bazylak.

SK Innovation to kolejna firma, która inwestuje na terenach KSSE w Dąbrowie Górniczej. Na tym jednak nie koniec. Miasto wraz z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną aktywnie szuka kolejnych firm chcących ulokować swoje hale w Tucznawie. Cały czas prowadzimy rozmowy z potencjalnymi nowymi inwestorami. Nie możemy jednak jeszcze zdradzać informacji jakie to przedsiębiorstwa i z jakiej branży – mówi wiceprezes KSSE, kierujący Podstrefą Sosnowiecko-Dąbrowską Mateusz Rykała.

Kacper Jurkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.