Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dąbrowa Górnicza ma 200 przystanków. Czas zachęcić ludzi, by częściej z nich korzystali

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza ma 200 przystanków. Czas zachęcić ludzi, by częściej z nich korzystali

Piotr Sobierajski

Władze Dąbrowy Górniczej stawiają na tramwaj jako główny środek transportu w mieście. Do końca października wspólnie z Tramwajami Śląskimi ogłoszą przetarg na opracowanie dokumentacji dla modernizacji i przebudowy głównej osi komunikacyjnej miasta

Chodzi o ul. Sobieskiego, Królowej Jadwigi i Piłsudskiego, aż do ronda im. Budowniczych Huty Katowice.

W ramach projektu „Zielona Mobilność” mają tu powstać m.in. wspólne przystanki autobusowo-tramwajowe. W planach jest też m.in. budowa buspasów, wyniesionych w górę przejść dla pieszych, które spowolnią ruch na głównej osi miasta, od Będzina do byłej Huty Katowice, do około 50 km/h. To wszystko ma sprawić, że kierowcy nie będą traktowali głównej osi komunikacyjnej miasta jak autostrady, a mieszkańcy chętniej przesiądą się na rowery i komunikację miejską.

Skąd taki pomysł? Bo w Dąbrowie mamy dziś ponad 200 przystanków komunikacji publicznej, z czego spora część sąsiaduje z dużymi osiedlami. Jak obliczyli dąbrowscy urzędnicy, zakładając, że chodzimy średnio z prędkością 5 km na godzinę, dotarcie do przystanków w strefie 400 metrów nie zajmie więcej niż 5 minut. Co ciekawe, w samym śródmieściu, w strefie 400 metrów od przystanków tramwajowych, mieszka 77 tys. 355 osób, czyli niemal 65 procent wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

- Nowe, zmodernizowane przystanki, muszą być zintegrowane, czyli właśnie autobusowo-tramwajowe. Po to, by mieszkańcy mieli możliwość wyboru i szybkiej zmiany środka transportu. Stawiamy na tramwaje - mówi Marcin Bazylak, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

W dalszej części

 • Co wspólnego szlaki komunikacyjne mają z Hutą Katowice
 • Co inne miasta mogą podpatrzeć w Dąbrowie
 • Ile kosztuje projekt
Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Piotr Sobierajski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.