Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza ma być bezpieczna. Miasto ma już plan, jak to zrobić

Mieszkańcy odebrali darmowe czujniki po sesji Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej Fot. UM DG Mieszkańcy odebrali darmowe czujniki po sesji Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej
Piotr Sobierajski

Najbliższe miesiące upłyną w mieście pod hasłem „Bezpieczna Dąbrowa”. To nowatorski projekt, w który zaangażowani zostaną wszyscy mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, od najmłodszych, po seniorów.

Czeka m.in. kurs pierwszej pomocy, zajęcia z samoobrony, akcja edukacyjna na temat czadu. Pierwsze czujniki, informujące o zagrożeniu tlenkiem węgla, trafiły już do dąbrowian.

- Program ma przyczynić się do poprawy stanu i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców - mówi Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej. - Zdiagnozowane zostaną zagrożenia i miejsca niebezpieczne. Mieszkańcy będą mogli przedstawić swoje oczekiwania i propozycje, jak je wyeliminować. Program zakłada także organizację cyklu zajęć, spotkań i prelekcji, dotyczących poprawy bezpieczeństwa - dodaje. Jednym z elementów programu jest akcja edukacyjna na temat czadu, a także zakup detektorów tlenku węgla dla osób najbardziej narażonych na jego działanie. 15 lutego pilotażowo 140 tych urządzeń trafiło do mieszkańców.

- Odebrały je osoby wytypowane przez MOPS, którym zdecydowanie się przydadzą. Myślę, że kolejna partia czujek trafi do mieszkańców przed kolejnym sezonem grzewczym - tłumaczy Bartosz Matylewicz, rzecznik Urzędu Miejskiego. - Jako lekarz, doskonale wiem, jak niebezpieczny jest czad. Kilka razy zdarzyło mi się stwierdzać zgon osób, w tym młodych, zatrutych tlenkiem węgla. Tych sytuacji nigdy nie zapomnę. Dzięki czujnikom można uniknąć takich tragedii - podkreśla Zbigniew Podraza.

W dalszej części:

 • Co w lutym pojawi się na klatkach schodowych
 • Co przygotowano dla seniorów w Pałacu Kultury Zagłębia
 • O zajęciach samoobrony dla pań
Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.