Dąbrowa Górnicza: mamy prawie 7500 przedsiębiorców, wyrabiają monety, produkują sery i zegarki

Czytaj dalej
Fot. ARC
Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza: mamy prawie 7500 przedsiębiorców, wyrabiają monety, produkują sery i zegarki

Piotr Sobierajski

Pewnie czasami zastanawiali się Państwo nad rozkręceniem własnego biznesu. Nie każdemu odpowiada bowiem taka sytuacja zawodowa, kiedy ma nad sobą kilku szefów, a do tego każdy czuje się najważniejszy. I co wtedy? Jednym z pomysłów może być rozkręcenie własnego biznesu. Wtedy wszystko lub prawie wszystko będzie zależało od nas samych. No i oczywiście od sytuacji rynkowej.

Dlatego sprawdziliśmy, jakie branże są dziś w Dąbrowie Górniczej najbardziej popularne. Gdzie o wciśnięcie się z własnym prywatnym interesem będzie trudno, a gdzie mamy dziś prawdziwą niszę, którą można z powodzeniem zagospodarować.

Od 1 stycznia 2012 roku funkcjonuje Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (rejestr osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą), którą zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, prowadzi w systemie teleinformatycznym minister właściwy do spraw gospodarki. To ważne miejsce w sieci, dzięki któremu możemy dowiedzieć się właśnie, jak wygląda zainteresowanie poszczególnymi branżami w danym mieście.

Jak zatem założyć własną firmę? Tam także znajdziemy podpowiedzi. Jak dowiedzieliśmy się w dąbrowskim Urzędzie Miejskim zasady wpisu do CEIDG określa rozdział 3 ww. ustawy.

Dodatkowo Ministerstwo Rozwoju na stronie internetowej ceidg.gov.pl, oprócz bazy przedsiębiorców udostępnia wszelkie informacje odnośnie obowiązujących przepisów , między innymi na temat „jak założyć firmę” oraz formularze i instrukcje wypełniania.

- Zgodnie ze wspomnianą ustawą zadaniem organu gminy jest jedynie przekształcenie wniosku na formę dokumentu elektronicznego, oraz podpisanie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym i przesłanie do CEIDG nie później niż następnego dnia roboczego od dnia jego otrzymania. W urzędzie złożenie wniosku o wpis trwa około 15 – 20 minut – informuje Joanna Mizera, naczelnik Wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej i Aktywizacji Zawodowej w dąbrowskim Urzędzie Miejskim. - Pracownik referatu na podstawie dokumentu tożsamości, oraz informacji uzyskanych od przedsiębiorcy dotyczących: rodzaju działalności - PKD, nazwy firmy przedsiębiorcy, adresów wykonywania działalności gospodarczej, form opodatkowania i informacji o ubezpieczeniu wypełnia wniosek za pomocą formularza elektronicznego CEIDG – 1, drukuje go i przedkłada do weryfikacji przedsiębiorcy. Przedsiębiorąca sprawdza wniosek i opatruje go własnoręcznym podpisem – dodaje.

W Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej w CEIDG zarejestrowanych jest 12 tysięcy 548 firm posiadających główne miejsce wykonywania działalności w Dąbrowie Górniczej. Obecnie aktywnych, czyli wykonujących swoją działalność firm jest w Dąbrowie Górniczej 7481, wykreślonych zostało prawie 4300. 943 firmy zawiesiły z kolei czasowo swoją działalność.

W 2016 r. wniosek o wpis do CEIDG złożyło na razie 726 osób, wnioski o wykreślenie wpisu z CEIDG złożyło 563 przedsiębiorców.

Jak można się było tego spodziewać najbardziej popularną branżą jest ta, związana z wykorzystaniem możliwości, jakie daje nam internet. Najwięcej jest bowiem w Dąbrowie Górniczej firm, które zajmują się sprzedażą detaliczną, prowadzoną przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet. Jest ich aż 2458. Na drugim miejscu sklasyfikowane zostały firmy, które zajmują się pozostałą sprzedażą detaliczną, prowadzoną poza siecią sklepową, straganami i targowiskami. Mamy ich w mieście 2365. Trzecie miejsce pod względem liczebności przypadło natomiast transportowi drogowemu towarów. Tę branże reprezentuje 2297 prywatnych przedsiębiorców.

Kolejne pozycje zarezerwowane zostały dla robót budowlanych i remontowych. 1633 firmy zajmują się pozostałymi specjalistycznymi robotami budowlanymi. Wykonywanie tak zwanych pozostałych robót wykończeniowych proponują w Dąbrowie Górniczej 1603 firmy. Wykonywaniem instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych zajmuje się 1538 przedsiębiorców.

HANDEL - branże popularne i specjalistyczne
Create your own infographics

Jeśli potrzebujemy wprawić sobie nową szybę albo pomalować na nowo mieszkanie, to możemy z kolei wybierać spośród 1522 firm. Sprzedaż detaliczna na targowiskach i straganach to domena 1423 przedsiębiorców. Poszukujemy samochodu lub furgonetki? Tutaj możemy wybierać spośród 1206 firm, które trudnią się ich sprzedażą. 1095 firm oferuje natomiast swoje usługi w branży reklamowej.

Co ciekawe w mieście mamy aż 679 restauracji i innych placówek gastronomicznych, a aż 619 firm zajmuje się przeprowadzkami. Działalność fotograficzną zadeklarowało z kolei 605 osób. Fryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne to domena 543 zakładów. Sprzedażą hurtową odzieży i obuwia zajmuje się 427 firm. Działalność w ramach usług taksówkowych zadeklarowało 417 osób. W zestawieniu natrafiliśmy też m.in. na działalność usługową związaną z poprawą kondycji fizycznej. Prowadzi ją w Dąbrowie Górniczej 287 osób. Specjalistyczną praktykę lekarską zadeklarowało z kolei 258 osób. Sprzedażą hurtową owoców i warzyw zajmuje się dziś 213 przedsiębiorców. Działalność prawniczą prowadzi 190 osób.

WYBRANE USŁUGI REMONTOWE I BUDOWLANE
Create pie charts

A jakich branż jest w Dąbrowie Górniczej najmniej? Po jednej firmie zajmuje się m.in. produkcją wyrobów tytoniowych, destylowaniem, rektyfikowaniem i mieszkaniem alkoholi, produkcją cukru, uprawą winogron oraz górnictwem ropy naftowej. Po dwie firmy trudnią się m.in. produkcją piwa oraz przetwórstwem mleka i wyrobem serów. Po trzy firmy zajmują się m.in. produkcją broni i amunicji oraz produkcją cydru i pozostałych win owocowych. Produkcją gotowej paszy dla zwierząt gospodarskich trudni się 8 firm. Produkcję monet zadeklarowało 9 osób. Podobnie jak produkcję zegarów i zegarków. 23 firmy zajmują się działalnością detektywistyczną. Pogrzeby i działalność pokrewna to domena 59 firm.

Tymczasem Cech Rzemiosł Różnych w Dąbrowie Górniczej świętuje w tym roku swoje 100-lecie. Nagrodzony został najważniejszym wyróżnieniem cechowym w Polsce, a więc Szablą Kilińskiego. Jak to więc z prywatną inicjatywą bywa dziś w Dąbrowie Górniczej?

- Kiedyś była obligatoryjna przynależność do organizacji zrzeszającej prywatną inicjatywę, dlatego 95 procent przedsiębiorców należało do Cechu Rzemiosł Różnych. Nasz cech liczył ponad 20 lat temu około 600 przedsiębiorców, a dziś pozostało około 50. Tych, którzy cenią sobie przynależność do cechu. W większości są to mistrzowie w swoich zawodach, posiadający odpowiednie kwalifikacje oraz dyplomy i świadczący usługi na bardzo wysokim poziomie – mówi Karol Kohlbrenner, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Dąbrowie Górniczej. – Najwięcej jest dziś u nas fryzjerek, dużo jest mechaników samochodowych, blacharzy, lakierników. Jest kilku ślusarzy. Nie ma już niestety np. krawców. Nasz podstarszy cechu Wojciech Jaśko jest członkiem jedynej w Polsce komisji zegarmistrzowskiej, odpowiedzialnej za przeprowadzanie egzaminów czeladniczych i mistrzowskich. Jedyna taka komisja w Polsce istnieje przy Katowickiej Izbie Rzemieślniczej. Zbiera się cztery razy w roku i przeprowadza te egzaminy. Wielu naszych członków zasiada właśnie w takich komisjach, potwierdzających uprawnienia do wykonywania konkretnego zawodu. Dziś tylko izby rzemieślnicze mogą prowadzić takie egzaminy, bo to jest dokument państwowy. Takie uprawnienia mistrzowskie i czeladnicze są bardzo poszukiwane i cenione w Europie Zachodniej. To są już prawdziwi fachowcy. System dualny jest najlepszy, a więc pół czasu spędza się ucząc teorii, a drugą część na zajęciach praktycznych. To przynosi efekty – dodaje.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.