Piotr Sobierajski

Dąbrowa Gornicza: miasto wyremontuje 12 przedszkoli i Zespól Szkół nr 4

Tak ma wyglądać Przedszkole nr 11 po gruntownej przebudowie Fot. mat UM DG Tak ma wyglądać Przedszkole nr 11 po gruntownej przebudowie
Piotr Sobierajski

W tym roku władze Dąbrowy Górniczej postanowiły zainwestować w remont przedszkoli i przyszłość najmłodszych mieszkańców. Wyremontuje w najbliższych miesiącach aż 12 budynków, z czego jeden zostanie przebudowany całkowicie. Będzie to Przedszkole nr 11, które mieści się przy ul. Krasińskiego. Dotychczasowy budynek zostanie gruntownie zmodernizowany, a obok powstanie nowy segment.

Dzięki przebudowie będzie dwa razy więcej miejsc

Inwestycja będzie miała dwa etapy. Najpierw powstanie nowy, jednopiętrowy budynek. Do użytku powinien zostać oddany jesienią 2019 r. Wtedy tam przeniosą się przedszkolaki i rozpocznie się modernizacja istniejącego obiektu. W trakcie prac, które niedawno ruszyły, przedszkole jest otwarte. W budowanej części powstanie duża sala do zajęć wf, wydarzeń kulturalnych czy teatralnych. Znajdą się tam również klasyczne sale dydaktyczne i sale wielofunkcyjne, czyli miejsca, w których prowadzone będą zajęcia komputerowe, językowe i plastyczne. Przedszkole będzie przystosowane dla dzieci niepełnosprawnych, więc z myślą o nich utworzona zostanie przestrzeń do terapii sensorycznej. Przy wejściu będą pochylnie ułatwiające dostanie się do środka, a wewnątrz windy. W istniejącym budynku, tak jak dotąd, odbywać się będą zajęcia dydaktyczne oraz logopedyczne. W obu segmentach nie zabraknie szatni, sanitariatów i pomieszczeń biurowych.

- Przedszkole obecnie może pomieścić 125 dzieci, po rozbudowie będzie 250 miejsc dla przedszkolaków. Na jego terenie powstanie nowy plac i ogród zabaw - mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik dąbrowskiego Urzędu Miejskiego. Przy budynku wyznaczonych zostanie 36 miejsc postojowych, a z 5 z nich przeznaczonych będzie dla niepełnosprawnych. Wartość inwestycji opiewa na 15 mln 341 tys. zł. Wykonawcą robót jest firma Częstobud.

Ponad 12 mln złotych wsparcia na remont 11 przedszkoli

W Dąbrowie wyremontowanych zostanie też gruntownie 11 innych przedszkoli (nr 1,4,9,10,14,
20,29,32,33,36 i 39). Tam prace wkrótce się rozpoczną, bo cały montaż finansowy tego przedsięwzięcia został ustalony i zaakceptowany. Prace będą kosztować 15 mln 586 tys. 722,12 zł, z czego dofinansowanie z funduszy europejskich wyniesie 12 mln 547 tys. 311,31 zł, a wkład własny miasta to 3 mln 39 tys. 410,81 zł.
- W pierwszej kolejności zostanie wykonana termomodernizacja przedszkoli nr 1, 4 i 29, natomiast zakończenie termomodernizacji wszystkich jedenastu przedszkoli, zgodnie z podpisaną umową o dofinansowanie, ma zostać wykonane do 31 grudnia 2020 roku - informuje Bartosz Matylewicz.

Pomogą także szkole i stowarzyszeniu

W ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej w obiektach użyteczności publicznej w Dąbrowie Górniczej termomodernizacją objętych zostanie 13 budynków, w tym 11 przedszkoli.
W przypadku Zespołu Szkół nr 4 im. Królowej Jadwigi i siedziby Dąbrowskiego Stowarzyszenia Rodzin w Kryzysie w 2018 r. gmina złożyła wniosek o współfinansowanie prac z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Ocena formalna wniosku zaplanowana została w marcu 2019 r. Wtedy będzie wiadomo, czy miasto będzie mogło liczyć na wsparcie finansowe też w przypadku tych budynków.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.