Dąbrowa Górnicza: mogą być kłopoty z wodą. Trwa remont

Czytaj dalej
Fot. Mat. dąbrowskie wodociągi
Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza: mogą być kłopoty z wodą. Trwa remont

Piotr Sobierajski

Od wtorku do czwartku mieszkańcy kilku południowych dzielnic miasta mogą mieć problemy z wodą w kranach. To efekt modernizacji wodociągu i konieczności ponownego podpięcia do sieci zbiorników w dzielnicy Łosień.

W połowie października zakończy się pierwszy etap modernizacji wodociągu, który dostarcza wodę do blisko 20 tys. mieszkańców południowych dzielnic Dąbrowy Górniczej. Dzięki temu już w tym miesiącu znacząco zostaną ograniczone występujące tam okresowo awarie i przerwy w dostawach wody.

Zanim to jednak nastąpi, jutro rozpocznie się duża operacja logistyczna. Pierwszy z trzech etapów inwestycji obejmujący remont zbiorników wodnych w Łośniu dobiega bowiem końca.

W czerwcu zostały one wyłączone z sieci na czas modernizacji, teraz zostaną ponownie włączone. To przedsięwzięcie niezwykle skomplikowane i będzie wiązało się z przejściowymi utrudnieniami dla mieszkańców. Od godz. 5 nad ranem 9 października do 11 października 2018 r. w dzielnicach: Błędów, Łęka, Okradzionów, Strzemieszyce Małe, Łosień i ulicach: Roździeńskiego, Tworzeń.

Zaplecze mogą wystąpić zakłócenia w dostawie wody. Mogą się objawiać okresowym pogorszeniem jej jakości w zakresie barwy i smaku oraz wahaniami ciśnienia, aż do braków wody włącznie.

W przypadku braków wody będzie ona dostarczana beczkowozami.

- W czerwcu, w operację wyłączenia zbiorników wodnych w Łośniu, których zadaniem jest stabilizacja przepływu wody, zaangażowaliśmy ogromne zasoby ludzkie i dużo sprzętu - mówi Aleksandra Konderak, kierownik działu wodociągów w Dąbrowskich Wodociągach. - Łącznie przez trzy dni pracowało wtedy około 100 osób z Dąbrowskich Wodociągów i GPW, 9 ogromnych cystern z wodą, kilka beczkowozów i jedyna taka w Polsce mobilna stacja uzdatniania wody. Dzięki temu nikomu w Dąbrowie nie zabrakło wówczas wody. Robimy wszystko, by podobnie było i tym razem - dodaje.

Mimo, że system wodociągowy w południowych dzielnicach Dąbrowy Górniczej działał przez 4 miesiące w układzie awaryjnym, to nie wystąpiły żadne poważne problemy czy braki wody. Po włączeniu zbiorników w Łośniu od połowy października w tym rejonie zdecydowanie rzadziej będzie dochodziło do zakłóceń jakości wody. Natomiast w 2020 r., po zakończeniu inwestycji, awarie mają zostać całkowicie wyeliminowane.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.