Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza: nowe centrum miasta z salą wystawową

Dawny budynek warsztatu odbudowywany jest cegła po cegle Fot. PAS Dawny budynek warsztatu odbudowywany jest cegła po cegle
Piotr Sobierajski

Odwiedziliśmy Fabrykę Pełną Życia, gdzie trwa budowa od nowa, dawnego oddziału obróbki cieplnej i warsztatu elektrycznego. Ma zamienić się w multimedialne centrum wystawowe oraz miejsce spotkań. To będzie pierwszy nowoczesny budynek w nowym śródmieściu, które powstanie tu w najbliższych latach.

Budynek, od którego rozpoczęła się przemiana poprzemysłowych terenów w śródmieściu, powstał na początku XX w. i wykorzystywany był jeszcze w czasach, kiedy dąbrowski zakład wchodził w skład Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Kotlarskich i Mechanicznych Fitzner i Gam-per. Efektem prac będzie adaptacja dawnego warsztatu dla potrzeb nowej funkcji - budynku wystawowego, miejsca spotkań, konsultacji społecznych.

Odtworzony będzie układ okien i drzwi, zachowane zostaną ceglane elewacje i wszystkie detale architektoniczne, określające historyczny charakter budynku. Przebudowa rozpoczęła się w październiku 2018 r. Początkowe plany zakładały zachowanie części ścian byłych warsztatów, ale okazało się, że rozpadają się one jak konstrukcja z klocków. Konieczne stało się odbudowanie całego budynku od podstaw, cegła po cegle.

- Musieliśmy rozebrać cały budynek, łącznie z konstrukcją stalową i kratownicami, które po modernizacji zostaną ponownie zamontowane, a do tego dołożone zostaną nowe - mówi Marcin Świtała, kierownik przebudowy byłych warsztatów na terenie Fabryki Pełnej Życia.

- Jesteśmy na etapie stawiania murów, w proporcjach jeden do jednego. To żmudna praca, do końca tego miesiąca powinniśmy się z tym uporać. Potem przystąpimy do budowy wieńca i montażu dachu - dodaje.

Powstała już kanalizacja sanitarna i deszczowa. Trzeba było też doprowadzić tu wodę i gaz. Budynek będzie miał wysokość 7,7 metra, a elewacja wysoka na 3,6 metra. Odnowiony budynek zostanie teraz wkomponowany w nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej, które ma powstać w najbliższych latach właśnie na terenie Fabryki Pełnej Życia, za Pałacem Kultury Zagłębia. Ostatnio rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na koncepcję nowego centrum, który wygrała praca autorstwa biura ANALOG Piotra Śmierzewskiego z Koszalina. Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 22 tys. zł i zlecenie na zaprojektowanie nowej Fabryki Pełnej Życia.

Jak podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej - w ten sposób projekt stworzenia tętniącego życiem serca miasta przechodzi do fazy realizacyjnej.

- Jeszcze w tym roku chcemy powołać operatora Fabryki Pełnej Życia i rozpocząć rozmowy z potencjalnymi inwestorami - zapowiada prezydent Marcin Bazylak.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.