Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza: nowe centrum nabiera kształtów. Na terenie DEFUM powstanie centrum multimedialne

Na terenie byłej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek DEFUM, w ramach projektu Fabryka Pełna Życia, pierwszy zostanie zmodernizowany budynek byłego warsztatu Fot. Mat. pras. UM Dąbrowa Górnicza Na terenie byłej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek DEFUM, w ramach projektu Fabryka Pełna Życia, pierwszy zostanie zmodernizowany budynek byłego warsztatu elektrycznego i obróbki cieplnej
Piotr Sobierajski

W Dąbrowie Górniczej w styczniu poznamy wykonawców projektów centrów przesiadkowych i tuneli pod torami kolejowymi. W przetargu zgłosiły się cztery firmy. Duże zmiany będą także na terenie DEFUM. Fabryka Pełna Życia to jeden z największych projektów miejskich, który zmieni wygląd śródmieścia Dąbrowy Górniczej.

Plany są dalekosiężne i przewidują m.in. zagospodarowanie kilku fabrycznych hal po Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek DEFUM, a także taką aranżację miejsca pomiędzy ul. Kolejową, Konopnickiej i Kościuszki, by stanowiła trakt łączący centrum z nowym dworcem kolejowym, jaki wkrótce ma powstać w mieście.

Właśnie poznaliśmy szczegóły modernizacji pierwszego budynku na terenie byłego DEFUM, który ma się zamienić w multimedialne centrum wystawowe i miejsce spotkań dąbrowian. A to początek zmian, bo miasto za kilka dni rozstrzygnie też ogłoszony w październiku 2017 r. wspólnie z PKP PLK przetarg na opracowanie projektów budowy centrów przesiadkowych, tuneli pod torami kolejowymi i zupełnie nowego układu komunikacyjnego w rejonie dworców w centrum i dzielnicy Gołonóg.

Na terenie Fabryki Pełnej Życia pierwszy odnowiony będzie oddział obróbki cieplnej i warsztat elektryczny. To jeden z najstarszych obiektów byłego DEFUM.

- Oczekiwania dąbrowian, wielokrotnie wyrażane w trakcie konsultacji, były takie, by w fabryce stworzyć ośrodek będący uosobieniem zmiany - przestrzeń wystawową, a jednocześnie miejsce spotkań, prezentacji, koncertów. Budynek byłego warsztatu elektrycznego nadawał się do tego idealnie - historyczny, stylowy, nie za wielki, a jednocześnie wystarczająco duży, by pomieścić ponad 200 osób - mówi Marcin Bazylak, pierwszy zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.