Dąbrowa Górnicza: nowe drogi nad Pogorię III wciąż w budowie, a tu wakacje w pełni ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Fot. Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza: nowe drogi nad Pogorię III wciąż w budowie, a tu wakacje w pełni ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski

Przebudowa dróg dojazdowych i budowa całkiem nowej drogi wyjazdowej znad jeziora Pogoria III w Dąbrowie Górniczej miały mieć swój finał w czerwcu tego roku, tak by w wakacje kierowcy nie mieli już kłopotów. Prace jednak się przeciągnęły i całość ma być gotowa około 20 lipca.

Zgodnie z zapowiedziami władz miasta nowy układ komunikacyjny miał powstać przed kumulacją sezonu letniego, a pozostałe wchodzące w zakres tego zadania prace miały potrwać do jesieni. Kiedy wybraliśmy się kilka dni temu nad to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku w Zagłębiu okazało się, że dojechać można tam już bez większych przeszkód. Trzeba kierować się tak jak dotychczas ul. Konopnickiej w stronę Olszowej i ul. Siewierskiej. Na skrzyżowaniu tych ostatnich pojawiło się teraz rondo, które pozwala nam jechać w kierunku parkingów nad Pogorią III lub zjechać w bok, gdzie także czekają miejsca parkingowe, ale położone nieco dalej od plaży. Kierowcy trochę się tu jeszcze gubią, czasem wjadą pod prąd, ale kolizji jak na razie nie było.

Po dojeździe na parking przy molo czeka jednak trochę mniej miejsc, bo wygospodarowane zostało tam miejsce na nowy przystanek autobusowy. Za to po pokonaniu elipsowatego ronda i skierowaniu się w kierunki drogi wyjazdowej po lewej stronie przybyły 74 nowe miejsca dla samochodów. Są tam też miejsca dla osób niepełnosprawnych. Przy wyjeździe napotykamy jednak wciąż na koparki, ciężkie samochody i robotników. Trwa bowiem nadal układanie nawierzchni jezdni, która prowadzi do ronda u zbiegu ul. Olszowej i Konopnickiej, z którego praktycznie wyjedziemy już znad Pogorii III.

- Prace te mają potrwać jeszcze kilkanaście dni, ale wyjazd tą drogą, choć jeszcze nie w pełni dokończoną, jest możliwy. Może zostać na chwilę wstrzymany, w trakcie końcowy prac na rondzie - informuje Bartosz Matylewicz, naczelnik kancelarii prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Co ciekawe, po zakończeniu całej inwestycji droga do dziś wyjazdowa ma stać się dwukierunkową. A to oznacza, że na plażę dojedziemy zarówno od strony ul. Siewierskiej, jak i kierując się tam od ronda na skrzyżowaniu ul. Konopnickiej i Olszowej. W trakcie tego przedsięwzięcia pojawiła się też w rejonie ulic Olszowej, Siewierskiej i Malinowe Górki kanalizacja deszczowa, sanitarna oraz wodociągowa. Będzie również nowe oświetlenie. Wartość całego zadania to 12,1 miliona złotych, a wykonawcą wszystkich prac jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg Drogopol-ZW Sp. z o.o. W kolejnych etapach prac przy Pogorii III ma powstać jeszcze m.in. nowy, ogromny parking dla samochodów.


AUTOBUSEM NAD POGORIĘ

1 lipca wyruszyła w miasto wakacyjna linia oznaczona jako 716. W tym roku trasa jest nieco inna. Autobus bowiem nie zaczyna swojej trasy od pętli na osiedlu Mydlice Południowe, a na przystanku Dąbrowa Górnicza Pałac Kultury Zagłębia, gdzie dojeżdżają linie z całego miasta i można się przesiąść. Kursy wiodą przez nowy przystanek w rejonie parkingu głównego przy molo nad Pogorią III, Park Zielona aż do Kopalni Piasku w dzielnicy Korzeniec.

Dodatkowo w drodze powrotnej, od przystanku Dąbrowa Górnicza Pałac Kultury Zagłębia linia kursuje ulicą Królowej Jadwigi, zawraca na rondzie „Merkury” wraz z obsługą przystanków Dąbrowa Górnicza Centrum oraz Dąbrowa Górnicza Aleja Róż.

W autobusach 716, podobnie jak na innych liniach, obowiązuje taryfa ZTM.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.