Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza: osiedle Manhattan nie do poznania. Przebudowa skończy się wcześniej ZDJĘCIA

Dąbrowskie osiedle Manhattan zyskało nie tylko 500 nowych miejsc parkingowych, ale także nową przestrzeń do wypoczynku i rekreacji Fot. Piotr Sobierajski Dąbrowskie osiedle Manhattan zyskało nie tylko 500 nowych miejsc parkingowych, ale także nową przestrzeń do wypoczynku i rekreacji
Piotr Sobierajski

Jeszcze w tym roku ma się zakończyć przebudowa osiedla Sikorskiego, zwanego popularnie dąbrowskim Manhattanem, bo wieżowców jest tam całkiem sporo. Pierwotny termin zakończenia prac to maj 2019 roku, ale wiele wskazuje na to, że mieszkańcy będą się mogli cieszyć z nowych parkingów i zieleńców znacznie wcześniej.

Wysokie zaawansowanie robót daje nadzieję na skrócenie terminu o blisko pół roku. Prace budowlane prowadzone są tutaj w oparciu o projekt, który w 2015 roku poddany został konsultacjom z mieszkańcami. W trakcie prowadzonej już przebudowy na bieżąco uwzględniane były również propozycje, które wnosili mieszkańcy. I tak, aby uniknąć wycinki drzew, tak ważnych dla dąbrowian, zmodyfikowany został układ komunikacyjny, a liczbę miejsc dla niepełnosprawnych zwiększono dwukrotnie, aż do 28.

- Ponieważ mieszkańcom szczególnie zależało na zwiększeniu liczby miejsc parkingowych, ale z zachowaniem parkowego i rekreacyjnego charakteru niektórych przestrzeni, udało się także zaplanować dodatkowe, poza 100 projektowanymi, nasadzenia - mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. - To dzięki wspólnym rozmowom, uczestnictwu i zaangażowaniu mieszkańców, w przyszłym roku poza setką już nasadzonych młodych drzew, pojawi się dodatkowo 50 wysokich, dających cień - dodaje.

W wyniku gruntownej przebudowy na osiedlu Manhattan powstało ponad 500 miejsc parkingowych, nowy układ komunikacyjny, chodniki i miejsca parkingowe. Od nowa zaaranżowany został zielony pasaż z miejscami wypoczynku dla seniorów i maluchów. W ramach kompleksowej przebudowy zmodernizowana została stara i częściowo niewydolna kanalizacja. Jeszcze jesienią, w nowym miejscu, powstanie duży plac zabaw dla najmłodszych i nieco starszych dzieci. Na osiedlu pojawi się boisko do streetballa, dwa miejsca do gry w bule oraz placyki ze stołami do gier.

- Łatwo nam się tu w ostatnich miesiącach nie żyło, bo zakres prac jest ogromny, ale na szczęście wszystko zmierza do końca - mówi Janina Marzec, którą spotkaliśmy w tym tygodniu na os. Manhattan. - Zawsze był u nas problem z parkowaniem, a teraz tych miejsc jest zdecydowanie więcej. No i zagospodarowany został plac od strony ul. Tysiąclecia, gdzie auta stały zawsze w błocie - dodaje.
Obecnie trwają nasadzenia kilku tysięcy krzewów. Dodatkowo, dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa po zmroku, powstanie nowe oświetlenie, a stare zostanie wymienione. Na całym osiedlu Sikorskiego pojawią się nowe aranżacje zieleni i kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych trawnika.

Realizacja przebudowy, która właśnie dobiega końca, kosztowała prawie 13 mln zł.

W dzielnicy Gołonóg trwa jednocześnie przebudowa ul. Kasprzaka, prowadzącej m.in. do kombinatu metalurgicznego ArcelorMittal Poland SA. Remont objął prawie półtorakilometrowy odcinek między rondem Budowniczych Huty Katowice (al. Piłsudskiego) a ul. Młodych. Kosztuje ok. 5,4 mln zł, z czego 1,7 mln zł to dofinansowania z tzw. Funduszu Solidarności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Oprócz nowej nawierzchni jezdni pojawią się dwa zwężenia do jednego pasa, co ma zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Powstaną przed przejściem na wysokości przystanków przy skrzyżowaniu z ul. Storczyków oraz przed nowym przejściem w rejonie Biedronki.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.