Dąbrowa Górnicza: ratują ulicę 3 Maja, bo jest tego warta. Będą imprezy i festiwal

Czytaj dalej
Fot. Maciej Skowroński
Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza: ratują ulicę 3 Maja, bo jest tego warta. Będą imprezy i festiwal

Piotr Sobierajski

Ulica 3 Maja przez lata zdominowana została przez banki i instytucje finansowe, a do tego stała się nielegalnym, darmowym parkingiem. Dziś powoli zmienia swoje oblicze, wraca tu handel, a jeszcze w tym roku ogłoszony ma zostać przetarg na wykonanie dokumentacji budowlanej i wykonawczej planowanych zmian. Póki co, we wrześniu br. możemy liczyć tutaj na wiele ciekawych wydarzeń, a nawet festiwal.

Z ul. 3 Maja zniknęły w ostatnich miesiącach samochody, pojawiły się nowe aranżacje zieleni, tymczasowe meble miejskie, ławki i oświetlenie ledowe. Wspólny projekt miasta i fundacji Napraw Sobie Miasto - „Żywa ulica” zyskał zdecydowaną akceptację dąbrowian. A to oznacza, że stare już nie wróci.

Dąbrowski samorząd zamierza też zlecić wkrótce opracowanie dokumentacji przebudowy całej ulicy. - Zmiany na ulicy 3 Maja są częścią większego projektu, czyli Fabryki Pełnej Życia, związanej z nowym zagospodarowaniem terenów za Pałacem Kultury Zagłębia oraz całego śródmieścia - mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. - To z kolei sprawia, że wszystkie plany i projekty muszą być ze sobą skorelowane. Przetarg na wykonanie dokumentacji budowlanej oraz wykonawczej zmian na ulicy 3 Maja planujemy ogłosić pod koniec tego roku - dodaje.

Jej gruntowny remont i przebudowa planowana jest natomiast w 2019 r., kiedy to zmiany mają być faktycznie ogromne. Na odcinku ul. 3 Maja pomiędzy ulicami Sobieskiego i Kadena-Bandrowskiego zaplanowana została realizacja pierwszego w regionie woonerfu - rozwiązania urbanistycznego charakteryzującego się wysokim poziomem bezpieczeństwa ruchu oraz walorami estetycznymi i użytkowymi. Miejsce to zapewni dostęp samochodowy w niezbędnym zakresie, jednak ruch pieszy zostanie tu potraktowany priorytetowo. Dodatkowym wyróżnikiem terenu będzie infrastruktura rekreacyjna dla mieszkańców, której brakuje w gęstej zabudowie śródmiejskiej. W sąsiedztwie obiektów zabytkowych zainstalowane zostaną również tablice, informujące o ich historii i wartościach.

Po przebudowie najważniejszym miejscem na ul. 3 Maja stanie się plac przed Resursą. Na co dzień może być wykorzystywany rekreacyjnie przez mieszkańców sąsiadujących terenów. Dlatego stanie tu szpaler drzew, oddzielający zasadniczą część placu od jezdni, a skwer pomiędzy budynkami przy ul. 3 Maja nr 11 i 11a zostanie częściowo utwardzony. Pojawią się na nim meble miejskie. Pasaż ma zachować swoją funkcję handlową. Jego rozbudowa będzie służyła rozwiązaniu problemu dostaw, który był omawiany w trakcie spotkań z przedsiębiorcami.

We współpracy ze Stowarzyszeniem „Przedsiębiorców z Wyboru” trwają działania na rzecz rozwoju gospodarczego, których celem jest stworzenie i przetestowanie modelu wsparcia przedsiębiorstw działających na obszarze centrum. - W budynku przy ul. 3 Maja 22 działa też od niedawna Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości, oferujący doradztwo i wsparcie dla osób chcących założyć działalność gospodarczą i start-up’ów. Przy udziale organizacji pozarządowych i przedsiębiorców przeprowadzonych zostało kilkanaście happeningów, akcji społecznych i mini wydarzeń - mówi Magdalena Mike, zastępca naczelnika Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej w Urzędzie Miejskim. Kolejny ich cykl rozpocznie się 5 września. Będzie to akcja „Pełnosprawny (nie)pełnosprawny”. W programie m.in.: bezpłatne badania i konsultacje medyczne, koncerty muzy-czne, gry i zabawy z nagrodami. 9 września odbędzie się II Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła, a od 14 do 16 września miasto zaprasza na Street Festival „3Maj się ulicy”. Czekać będzie m.in. uliczna strefa przyjemności: jedzenia, picia, muzyki, wystawa prac artystycznych , spacery historyczne i i seans filmowy.

Spore zmiany też w Czeladzi

Spore zmiany czekają też mieszkańców Czeladzi. Tutaj kupcy z blaszanych budek przeniosą się wkrótce do nowych boksów handlowych w zadaszonym pasażu, który powstał przy ul. Szpitalnej. Boksów jest ponad 40. Do tego dostępna będzie w tym miejscu publiczna toaleta. Pojawią się również nowe miejsca parkingowe oraz elementy zieleni i ławki. Tych, którzy lubią zakupy, ucieszyła też z pewnością wiadomość, że lada dzień ma się rozpocząć budowa kolejnego centrum handlowego w Czeladzi. Tym razem przy ul. Grodzieckiej, za stacją benzynową. Znani są już najemcy powierzchni handlowych. Ma tam więc powstać siecowy sklep LIDL, a oprócz tego Rosmann, Pepco, KiK, Action, Euro RTV AGD i piekarnia Kłos. W pobliżu osiedla Nowe Miasto dzięki temu pojawi się również 290 miejsc parkingowych, a do tego przebudowane zostanie niebezpieczne skrzyżowanie ulicy Tuwima z ulicą Grodziecką, na którym pojawi się sygnalizacja świetlna.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.