Dąbrowa Górnicza: ratują ulicę 3 Maja, bo jest tego warta. Będą imprezy i festiwal

Czytaj dalej
Fot. Maciej Skowroński
Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza: ratują ulicę 3 Maja, bo jest tego warta. Będą imprezy i festiwal

Piotr Sobierajski

Ulica 3 Maja przez lata zdominowana została przez banki i instytucje finansowe, a do tego stała się nielegalnym, darmowym parkingiem. Dziś powoli zmienia swoje oblicze, wraca tu handel, a jeszcze w tym roku ogłoszony ma zostać przetarg na wykonanie dokumentacji budowlanej i wykonawczej planowanych zmian. Póki co, we wrześniu br. możemy liczyć tutaj na wiele ciekawych wydarzeń, a nawet festiwal.

Z ul. 3 Maja zniknęły w ostatnich miesiącach samochody, pojawiły się nowe aranżacje zieleni, tymczasowe meble miejskie, ławki i oświetlenie ledowe. Wspólny projekt miasta i fundacji Napraw Sobie Miasto - „Żywa ulica” zyskał zdecydowaną akceptację dąbrowian. A to oznacza, że stare już nie wróci.

Dąbrowski samorząd zamierza też zlecić wkrótce opracowanie dokumentacji przebudowy całej ulicy. - Zmiany na ulicy 3 Maja są częścią większego projektu, czyli Fabryki Pełnej Życia, związanej z nowym zagospodarowaniem terenów za Pałacem Kultury Zagłębia oraz całego śródmieścia - mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. - To z kolei sprawia, że wszystkie plany i projekty muszą być ze sobą skorelowane. Przetarg na wykonanie dokumentacji budowlanej oraz wykonawczej zmian na ulicy 3 Maja planujemy ogłosić pod koniec tego roku - dodaje.

Jej gruntowny remont i przebudowa planowana jest natomiast w 2019 r., kiedy to zmiany mają być faktycznie ogromne. Na odcinku ul. 3 Maja pomiędzy ulicami Sobieskiego i Kadena-Bandrowskiego zaplanowana została realizacja pierwszego w regionie woonerfu - rozwiązania urbanistycznego charakteryzującego się wysokim poziomem bezpieczeństwa ruchu oraz walorami estetycznymi i użytkowymi. Miejsce to zapewni dostęp samochodowy w niezbędnym zakresie, jednak ruch pieszy zostanie tu potraktowany priorytetowo. Dodatkowym wyróżnikiem terenu będzie infrastruktura rekreacyjna dla mieszkańców, której brakuje w gęstej zabudowie śródmiejskiej. W sąsiedztwie obiektów zabytkowych zainstalowane zostaną również tablice, informujące o ich historii i wartościach.

Po przebudowie najważniejszym miejscem na ul. 3 Maja stanie się plac przed Resursą. Na co dzień może być wykorzystywany rekreacyjnie przez mieszkańców sąsiadujących terenów. Dlatego stanie tu szpaler drzew, oddzielający zasadniczą część placu od jezdni, a skwer pomiędzy budynkami przy ul. 3 Maja nr 11 i 11a zostanie częściowo utwardzony. Pojawią się na nim meble miejskie. Pasaż ma zachować swoją funkcję handlową. Jego rozbudowa będzie służyła rozwiązaniu problemu dostaw, który był omawiany w trakcie spotkań z przedsiębiorcami.

We współpracy ze Stowarzyszeniem „Przedsiębiorców z Wyboru” trwają działania na rzecz rozwoju gospodarczego, których celem jest stworzenie i przetestowanie modelu wsparcia przedsiębiorstw działających na obszarze centrum. - W budynku przy ul. 3 Maja 22 działa też od niedawna Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości, oferujący doradztwo i wsparcie dla osób chcących założyć działalność gospodarczą i start-up’ów. Przy udziale organizacji pozarządowych i przedsiębiorców przeprowadzonych zostało kilkanaście happeningów, akcji społecznych i mini wydarzeń - mówi Magdalena Mike, zastępca naczelnika Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej w Urzędzie Miejskim. Kolejny ich cykl rozpocznie się 5 września. Będzie to akcja „Pełnosprawny (nie)pełnosprawny”. W programie m.in.: bezpłatne badania i konsultacje medyczne, koncerty muzy-czne, gry i zabawy z nagrodami. 9 września odbędzie się II Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła, a od 14 do 16 września miasto zaprasza na Street Festival „3Maj się ulicy”. Czekać będzie m.in. uliczna strefa przyjemności: jedzenia, picia, muzyki, wystawa prac artystycznych , spacery historyczne i i seans filmowy.

Spore zmiany też w Czeladzi

Spore zmiany czekają też mieszkańców Czeladzi. Tutaj kupcy z blaszanych budek przeniosą się wkrótce do nowych boksów handlowych w zadaszonym pasażu, który powstał przy ul. Szpitalnej. Boksów jest ponad 40. Do tego dostępna będzie w tym miejscu publiczna toaleta. Pojawią się również nowe miejsca parkingowe oraz elementy zieleni i ławki. Tych, którzy lubią zakupy, ucieszyła też z pewnością wiadomość, że lada dzień ma się rozpocząć budowa kolejnego centrum handlowego w Czeladzi. Tym razem przy ul. Grodzieckiej, za stacją benzynową. Znani są już najemcy powierzchni handlowych. Ma tam więc powstać siecowy sklep LIDL, a oprócz tego Rosmann, Pepco, KiK, Action, Euro RTV AGD i piekarnia Kłos. W pobliżu osiedla Nowe Miasto dzięki temu pojawi się również 290 miejsc parkingowych, a do tego przebudowane zostanie niebezpieczne skrzyżowanie ulicy Tuwima z ulicą Grodziecką, na którym pojawi się sygnalizacja świetlna.

Piotr Sobierajski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.