Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza: rondo w Gołonogu nie jest rondem. Co chwila stłuczka, kolizja lub wypadek

3 października kierowca autobusu wymusił na „rondzie” pierwszeństwo przejazdu. W efekcie czerwony golf został rozbity Fot. fot.Marcin Płaszewski 3 października kierowca autobusu wymusił na „rondzie” pierwszeństwo przejazdu. W efekcie czerwony golf został rozbity
Piotr Sobierajski

Rondo Budowniczych Huty Katowice w dąbrowskiej dzielnicy Gołonóg to feralne miejsce dla kierowców. Co kilka dni rozbijają tu swoje samochody, powodując kolizje, a czasem groźne wypadki. Dlaczego tak się dzieje?

Problem jest rzeczywiście poważny, co potwierdzają policyjne statystyki. Od stycznia 2014 r. do 30 września 2018 r. na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego z Kasprzaka i Wiśniową miało miejsce aż 78 tzw. zdarzeń drogowych. Konkretnie 66 kolizji oraz 12 wypadków.

Ostatnia bardzo groźna kolizja odnotowana została 3 października br. przed godz. 10. Kierowca autobusu komunikacji miejskiej wymusił wtedy pierwszeństwo przejazdu na kierowcy volkswagena golfa. W efekcie kierowca samochodu osobowego uderzył w autobus. Osobówka została kompletnie rozbita.

Problemem jest m.in. to, że skrzyżowanie trzech ulic - nazywane oficjalnie rondem - wcale nie wymusza w tym miejscu ruchu okrężnego! Pierwszeństwo przejazdu mają kierowcy jadący ul. Piłsudskiego od strony Redenu w kierunku dzielnicy Tworzeń i ci, jadący w odwrotnym kierunku. Do tego skrzyżowanie przecina linia tramwajowa. Mieszkańcy od dawna upominają się o to, by zrobić tu prawdziwe rondo, wzorem Sosnowca, gdzie takich pojawiło się ostatnio mnóstwo.

W dalszej części:

 • Co trzeba zrobić, żeby przejechać przed tymi z Piłsudskiego
 • Co się stanie, jeśli skrzyżowanie stanie się rondem
 • Jaka jest recepta na ten drogowy galimatias
Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.