K.Kapusta, T.Szymczyk

Dąbrowa Górnicza: Ścieżka na Pogorię zamknięta. Rowerzyści zaskoczeni

Nad Pogorią IV pojawiło się ogrodzenie. Rowerzyści mają wielki problem Nad Pogorią IV pojawiło się ogrodzenie. Rowerzyści mają wielki problem
K.Kapusta, T.Szymczyk

Ścieżka rowerowa nad Pogorią IV przebiegała przez teren prywatny. Niedawno właściciel ogrodził siatką swoją własność. Rowerzyści są wściekli, urzędnicy zaskoczeni. - Przecież to nienormalne, że nie ma dojścia do jeziora. Jeśli chcieli zagrodzić, żeby nie jeździły tędy samochody, to trzeba było postawić słupki, żeby człowiek przeszedł czy rower przejechał. Nie wiemy, o co chodzi - mówią mieszkańcy.

Niemiłą niespodzianką była kilka dni temu siatka, jaką zagrodzono ścieżkę rowerową w rejonie ul. Krynicznej w Dąbrowie Górniczej-Ujejscu. To część popularnego wśród zagłębiowskich rowerzystów szlaku wokół zbiornika Kuźnica Warężyńska, popularnie zwanego Pogorią IV. Siatka zaskoczyła też dąbrowskich urzędników, bo ścieżka w tym miejscu funkcjonuje od wielu lat i nigdy nie było z nią kłopotów.

- Ogrodzenie pojawiło się nagle - tłumaczą okoliczni mieszkańcy.

- Przecież to nienormalne, że nie ma dojścia do jeziora. Jeśli chcieli zagrodzić, żeby nie jeździły tędy samochody, to trzeba było postawić słupki, żeby człowiek przeszedł czy rower przejechał. Nie wiemy, o co chodzi - mówią.

- Działkę zagrodził jej świeżo upieczony właściciel, który otrzymał ją w spadku. Próbowaliśmy się z nim skontaktować, ale na razie bezskutecznie - odpowiada Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Szlak rowerowy, którym do tej pory poruszali się rowerzyści oznaczony został w 2007 roku i przebiegał uczęszczaną już wtedy polną drogą.

- Dzisiaj sytuacja diametralnie różni się od tej sprzed lat, ponieważ Dąbrowa Górnicza stała się miejscem bardzo atrakcyjnym pod budownictwo mieszkaniowe, dlatego wyznaczenie alternatywnej ścieżki będzie i tak rozwiązaniem tylko i wyłącznie tymczasowym. Jest to efektem tego, że działki znajdujące się wokół zbiornika są w rękach prywatnych, a miasto w tym rejonie nie posiada żadnych terenów. Rozwiązaniem, które wydaje się być najbardziej skutecznym byłoby wytyczenie szlaku po wale Trzebyczki, co wymaga jednak zgody jego administratora - dodaje rzecznik dąbrowskiego magistratu.

Rowerzyści znaleźli już objazd po polnej drodze łączącej ulicę Kryniczną z dotychczasową ścieżką. Podobny objazd wyznaczyli też już oficjalnie urzędnicy. Sęk w tym, że i on nie biegnie po działkach należących do gminy.

Na razie rowerzyści bez problemu poruszają się na odcinku między Ujejscem a Wojkowicami Kościelnymi, chociaż i tam w dwóch miejscach - przy wjeździe nad zbiornik i na granicy Dąbrowy Górniczej z gminą Siewierz pojawiły się betonowe słupy.

Siatki na razie jednak nie ma. Są za to policjanci, ponieważ nad Pogorią IV obowiązuje całkowity zakaz wjazdu, kąpieli a także biwakowania. Teraz szczególnie, w okresie wakacyjnym policjanci bardzo skrupulatnie egzekwują przepisy.

W każdy piątek nad Pogorią IV pojawia się więcej policyjnych patroli. Policjanci czuwają zarówno nad bezpieczeństwem na lądzie, jak i na wodzie.

- Policjanci reagują na wszelkie przejawy łamania przepisów prawa - zapewnia podkom. Paweł Łotocki, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. - Nie chodzi tylko o zaśmiecanie czy niszczenie wałów zbiornika i publiczne spożywanie alkoholu. Policjanci zwracają także uwagę na wykroczenia w ruchu drogowym - dodaje Łotocki.

A ten od strony Kuźnicy Warężyńskiej w gminie Siewierz jest niemożliwy, gdyż wjazd na teren Pogorii IV został zagrodzony szlabanem.

K.Kapusta, T.Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.