Dąbrowa Górnicza się wyludnia. Jak zachęcić do zamieszkania tutaj? [INFOGRAFIKI]

Czytaj dalej
Fot. M. Radka. D. Nowak. PAS, mat. CH Pogoria, mat. UM
Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza się wyludnia. Jak zachęcić do zamieszkania tutaj? [INFOGRAFIKI]

Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza się wyludnia. Z roku na rok jest nas coraz mniej. Na koniec 2014 roku w mieście zameldowanych było aż 119 tysięcy 787 mieszkańców. W 2015 roku Dąbrowa Górnicza liczyła już tylko 118 tys. 533 mieszkańców, a teraz liczba ta jest jeszcze niższa. Na koniec 2016 roku zameldowanych było tutaj na pobyt stały 116 tys. 921 osób.

To oznacza, że w trzy lata ubyło aż 2866 dąbrowian. To dość znaczna tendencja spadkowa, która stale się utrzymuje, a mniejsza ilość mieszkańców, to nie tylko mniejsze podatki, ale także np. mniejsza subwencja oświatowa. Należałoby więc działać, bo za kilka lat ilość mieszkańców Dąbrowy Górniczej spadnie poniżej 110 tysięcy i zacznie się zbliżać do magicznej granicy 100 tysięcy.

Być może ta tendencja spadkowa powoli będzie się zmieniać, bowiem w dąbrowskim ZCO Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza przychodzi na świat nareszice coraz więcej maluchów. Tak więc w 2015 roku w Dąbrowie Górniczej urodziło się tylko 320 maluchów, natomiast w ubiegłym roku zarejestrowanych w Urzędzie Stanu Cywilnego zostało łącznie 564 dzieci. Widać więc wyraźny progres. Nawet w porównaniu do całego 2014 roku. Wtedy to dane statystyczne wykazały, że w Dąbrowie urodziło się przez 12 miesięcy 499 maluchów (256 dziewczynek i 243 chłopców).

Liczba mieszkańców Dąbrowy Górniczej
Create column charts

– W 2016 roku zarejestrowanych zostało w USC 276 aktów urodzeń dziewczynek i 288 aktów urodzeń chłopców. Najwięcej rejestracji zanitowaliśmy w grudniu. Było ich 55. Niewiele mniej było w marcu - 52, a także w październiku - 51 oraz w czerwcu - 50 – informuje Aleksandra Bijak, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Dąbrowie Górniczej. Najmniej dzieci urodziło się natomiast w lutym, tylko 38.

Najwięcej dziewczynek urodziło się w grudniu i październiku, bo aż 30. Chłopcy rodzili się z kolei najczęściej w sierpniu (28) oraz lipcu i marcu (27). Pierwszym maluchem, który przyszedł na świat w Dąbrowie Górniczej była Antosia Skorus. Urodziła się 2 stycznia o godz. 3.00. Ważyła 2830 gramów i miała 55 cm długości. Szczęśliwi rodzice to Ewelina i Przemysław, a w domu jest też 10-letni brat Wiktor.

Liczba urodzin dzieci w Dąbrowie Górniczej
Create your own infographics

A jakie są dziś najpopularniejsze w Dąbrowie Górniczej imiona dla maluchów? Oto najchętniej wybierane imiona dla dziewczynek: Julia 18, Lena 17, Maja 16, Alicja 14, Amelia 14, Zuzanna 12, Hanna 10, Emilia 9, Michalina 7, Anna 7, Zofia 7, Aleksandra 7, Liliana 6, Natalia 6, Iga 6. Najpopularniejsze imiona dla chłopców: Kacper 16, Jan 13, Szymon 13, Alan 13, Wojciech 13, Jakub 13, Filip 12, Antoni 11, Bartosz 9, Piotr 8, Igor 8, Michał 7, Wiktor 7, Adam 7, Karol 6.
W 2016 roku 509 młodych par przystąpiło do ceremonii zawarcia związku małżeńskiego, w tym 17 odbyło się poza Urzędem Stanu Cywilnego, na co zezwala nowa ustawa – Prawo o aktach stanu cywilnego. Najwięcej ślubów miało miejsce w sierpniu (95) oraz w czerwcu (85) i wrześniu (74). Najmniej związków małżeńskich zostało natomiast zawartych w marcu (12) i listopadzie (13).

W 2016 roku zarejestrowano 1190 aktów zgonu osób zmarłych w Dąbrowie Górniczej. W 2015 roku odnotowanych zostało natomiast 1737 aktów zgonu (953 mężczyzn i 784 kobiet) osób zmarłych w Dąbrowie Górniczej.
Dwie kobiety obchodziły w minionym roku jubileusz 100 urodzin. Najstarsza mieszkanka Dąbrowy Górniczej na koniec 2016 roku liczyła 103 lata.

Z kolei najwięcej dzieci – 47 urodziło się w grudniu 2015 roku (28 dziewczynek i 19 chłopców), a potem w listopadzie – 40 (20 chłopców i 20 dziewczynek). Najmniej maluchów przyszło na świat w kwietniu, bo tylko 15 (8 dziewczynek i 7 chłopców). Chłopcy najczęściej rodzili się w styczniu. Wtedy po raz pierwszy ujrzało świat aż 28 małych dąbrowian, a najmniej – 7, właśnie w kwietniu. Grudzień był z kolei miesiącem, kiedy urodziło się najwięcej dziewczynek – 28. Najmniej – po 8 przyszło na świat w kwietniu i maju.

Oto najpopularniejsze w Dąbrowie Górniczej imiona dla maluchów, wybierane w 2015 roku. Najchętniej wybierane imiona dla dziewczynek: Lena 11, Natalia 11, Maja 9, Zuzanna 9, Julia 9, Amelia 8, Oliwia 7, Wiktoria 6, Nadia 5, Emilia 5, Alicja 5, Liliana 4, Aleksandra 4, Zofia 4, Maria 3.

Najpopularniejsze wówczas imiona dla chłopców: Szymon 11, Kacper 10, Igor 7, Antoni 6, Wiktor 5, Alan 5, Jakub 5, Filip 5, Jan 4, Natan 4, Adam 4, Miłosz 4, Bartosz 4, Marcel 4, Dawid 4.

W 2014 roku zarejestrowano 1243 akty zgonu, osób zmarłych w Dąbrowie Górniczej, natomiast 547 młodych par przystąpiło do ceremonii zawarcia związku małżeńskiego.

Jakie są więc pomysły miasta na to, by zachęcić do osiedlania się w Dąbrowie Górniczej? Co ma sprawić, by dąbrowianie nie stąd nie wyjeżdżali? Oto wypowiedź Zbigniewa Podrazy, prezydenta Dąbrowy Górniczej:

Od wielu lat dbamy o to by podnosić jakość życia naszych mieszkańców, by im się dobrze mieszkało, pracowało, uczyło i wypoczywało. Strategiczne położenie miasta, atrakcyjne tereny inwestycyjne, system ulg wynikający z funkcjonowania Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz remonty dróg, budowa nowych to stwarzanie dogodnych warunków do podejmowania i rozwijania swojego biznesu lub znalezienia dobrego miejsca pracy w nowopowstałych firmach i przedsiębiorstwach, często zagranicznych, czego przykładem jest japońska NGK Ceramiks Polska. Zapewnienie miejsca pracy, bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej to bardzo dużo, ale to nie wszystko.

Budujemy mieszkania komunalne, w najbliższym czasie w Ząbkowicach do nowych mieszkań wprowadzi się trzydzieści rodzin. Staramy się zmienić komunikacje publiczną, chcemy by była przyjazna dla mieszkańców, stąd m.in. inicjatywa zielonej mobilności czyli harmonijnego współdziałania wszystkich użytkowników komunikacji publicznej i przyjazna temu cała infrastruktura drogowa.

Dąbrowa Górnicza, podobnie jak wiele innych miast wyrastających wokół przemysłu, nie ma wyraźnego centrum, które służyłoby za miejsca spotkań mieszkańców. Teraz jednak mamy szansę to zmienić, a tereny po dawnym przedsiębiorstwie Defum wreszcie zaczną tętnić życiem. To „Fabryka Pełna Życia”. Decyzje o ostatecznym kształcie tego terenu zapadną po konsultacjach z mieszkańcami, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi.
Rozbudowaliśmy sieć ścieżek rowerowych, wybudowaliśmy infrastrukturę sportową, pojawiło się szereg atrakcji sportowo-rekreacyjnych wokół zbiorników Pogoria. Wyremontowaliśmy Pałac Kultury Zagłębia, organizujemy szereg różnorodnych imprez kulturalnych, koncertów, wystaw, wydarzeń plenerowych. Dąbrowa jest także gminą przyjazną rodzinie. Ten tytuł otrzymała w 2016 roku. Udało się tutaj stworzyć cały system działań na rzecz wsparcia rodziny, który sukcesywnie, corocznie rozszerzany jest o kolejne inicjatywy.

Dzięki tym i wielu innym przedsięwzięciom Dąbrowa Górnicza prężnie się rozwija. Cieszymy się, że to, co robimy, zostaje dostrzeżone i docenione. Mamy nadzieję, że są to też powody do związania się z tym miejscem na stałe.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.