Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec: kolej wyremontuje 8 km torów i perony. Pociągi pojadą 120 km/h

Dworzec w Strzemieszycach został już co prawda wyburzony, ale za to kolej wyremontuje teraz perony Fot. PAS Dworzec w Strzemieszycach został już co prawda wyburzony, ale za to kolej wyremontuje teraz perony
Piotr Sobierajski

Za ponad 200 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poprawią linię kolejową Tunel - Bukowno - Sosnowiec Południowy.

Ogłoszony został przetarg na przebudowę peronów i torów na odcinku Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce - Dąbrowa Górnicza Wschodnia. Szacowany koszt tych prac to ponad 42 mln zł.

Zarządca infrastruktury wyremontuje ok. 8 km torów, obiekty inżynieryjne, urządzenia sterowania ruchem kolejowym, sieć trakcyjną oraz infrastrukturę do obsługi podróżnych. Inwestycja obejmie przebudowę peronów na stacjach Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce i Dąbrowa Górnicza Wschodnia. Perony będą podwyższone do 76 cm i wyposażone w elementy małej architektury - wiaty, ławki, gabloty informacyjne, nowe nagłośnienie, a także dostosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Większy komfort i bezpieczeństwo podróżnym zapewni nowe oświetlenie peronów i dróg dojścia oraz czytelne oznakowanie stacji. Składy pasażerskie pojadą do 120 km/h, a towarowe do 100 km/h (obecnie 70 km/h).

- Podniesienie prędkości w ruchu kolejowym zapewni wymiana torów oraz 14 rozjazdów, które zostaną wyposażone w urządzenia elektrycznego ogrzewania. Zostanie przebudowana sieć trakcyjna. Prace przewidują również remont czterech obiektów inżynieryjnych - informuje Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

Podpisanie umowy na odcinek Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce - Dąbrowa Górnicza Wschodnia planowane jest w lipcu 2018 r., a zakończenie prac w IV kwartale 2019 r. W Krajowym Programie Kolejowym koszt całego tego projektu szacowany jest łącznie na ponad 200 mln zł i finansowany z budżetu państwa.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.