Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza: Szpital miejski źle zarządzany. Szukają dyrektora

Dąbrowa Górnicza: Szpital miejski źle zarządzany. Szukają dyrektora
Piotr Sobierajski

W środę 20 marca 2019 Rada Miejska wyraziła zgodę na udzielenie 10 mln zł pożyczki ZCO Szpitalowi Specjalistycznemu, by ratować jego płynność finansową i pomóc w spłacie zobowiązań finansowych. To jeden z elementów planu naprawczego.

Ogłoszone właśnie wyniki trwającego w dąbrowskiej lecznicy kilka miesięcy audytu nie pozostawiają wątpliwości. Placówka jest od wielu lat źle zarządzana. Brakuje długofalowych planów, odpowiedniego zaopatrzenia sprzętowego i obsady Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, współpracy z innymi placówkami medycznymi, a także właściwej polityki marketingowej i wizerunkowej. Sytuacja finansowa też wymaga natychmiastowej interwencji. W okresie ostatnich 10 lat ZCO praktycznie corocznie notuje stratę. Szczególnie trudne dla sytuacji finansowej były lata 2015 - 2017, kiedy to były straty przewyższające kwotę 20 mln zł. Za 2018 r. prognozowana jest strata netto na poziomie 8,7 mln zł. Do tego dochodzą zobowiązania krótkoterminowe na 32,5 mln zł, w tym wymagalne na 18 mln zł.

Źle zarządzany szpital w Dąbrowie

- Z przeprowadzonej przez nas analizy wynika, że przez ostatnie lata szpital zarządzany był nieefektywnie i brakowało w nim właściwego planowania, w tym uwzględniania analiz i ryzyk - mówi Patryk Kuzior, naczelnik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i jednocześnie przewodniczący zespołu audytowego.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.