Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza: Ulica 3 Maja deptakiem. Piesi są tu najważniejsi

Ulica 3 Maja w Dąbrowie Górniczej pozostanie deptakiem Fot. Piotr Sobierajski Ulica 3 Maja w Dąbrowie Górniczej pozostanie deptakiem
Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza. Projekt „Żywa ulica” pokazał, że ul. 3 Maja powinna się zmienić. Dąbrowianie chcą zieleni i spokoju, samochody muszą zniknąć.

Ulica 3 Maja w październiku całkowicie się zmieniła. Zniknęły stąd samochody, pojawiły się nowe aranżacje zieleni, tymczasowe meble miejskie i ławki. Wspólny projekt miasta i fundacji Napraw Sobie Miasto, zyskał akceptację dąbrowian. A to oznacza, że stare już nie wróci. Zakaz wjazdu aut na tę ulicę od strony ul. Sobieskiego będzie obowiązywał nadal. W przyszłym roku, po kolejnych konsultacjach z mieszkańcami, wypracowana zostanie ostateczna koncepcja zmian i przebudowy głównej kiedyś handlowej ulicy w Dąbrowie Górniczej Remont zaplanowany został na 2019 rok.

Miejski deptak, ciągnący się wzdłuż ul. 3 Maja, znacznie podupadł w ostatnich latach, a próby jego ożywienia spełzły na niczym. Problemy mają handlowcy, bo zagląda tu coraz mniej osób, a kierowcy traktowali tę wąską ulicę jak parking i drogę na skróty do ul. Bandrowskiego. Teraz to wszystko ma się zmienić na lepsze. Pierwsza część projektu „Żywej ulicy” została właśnie podsumowana. Okazało się, że zdecydowana większość mieszkańców domów przy ul. 3 Maja i dąbrowian z innych części miasta, popiera planowane zmiany.

- W trakcie badań zebraliśmy 246 ankiet. Na pytanie o związek z ulicą 102 osoby wskazały, że jest to dla nich miejsce zamieszkania, a 87 osób - miejsce pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej - mówi Paweł Jaworski, urbanista z Fundacji Napraw Sobie Miasto.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.