Dąbrowa Górnicza walczy ze smogiem i daje milion na wymianę pieców

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Piotr Sobierajski

Dąbrowa Górnicza walczy ze smogiem i daje milion na wymianę pieców

Piotr Sobierajski

Milion złotych przeznaczony na dotacje dla mieszkańców, którzy zdecydują się zmienić swoje piece na ekologiczne oraz bezpośredni dostęp dla dąbrowian do wyników pomiaru jakości powietrza w mieście.

To dwie nowości, które mają pomóc w walce ze smogiem i przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Dąbrowie Górniczej.

- Początek tego roku był przełomowy, jeśli chodzi o walkę ze smogiem w Dąbrowie Górniczej - mówi Damian Rutkowski, zastępca prezydenta miasta, odpowiedzialny za Wydział Ekologii i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim. - Uruchomiliśmy wtedy nowy program ograniczenia niskiej emisji z dopłatami 100 procent wartości pieca o odpowiednich parametrach. W tym roku wpłynęły do nas już 102 wnioski na kwotę ponad 500 tys. zł, a kolejne osoby nieustannie dopytują o szczegóły programu. Dlatego w najbliższym czasie kwota zarezerwowana na ten cel w budżecie miasta zostanie zwiększona do miliona złotych - dodaje.

Dąbrowski program ograniczenia niskiej emisji zakłada, że do 2020 roku wszyscy mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, których nieruchomości mają przynajmniej pięć lat, będą mogli z pomocą miasta wymienić ogrzewanie na ekologiczne. Są zachęcani do przejścia na ogrzewanie gazowe, olejowe lub elektryczne, do podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej i korzystania z kolektorów słonecznych.

Czytelne ikony, obrazujące jakoś powietrza w różnych częściach miasta, pomiary aktualizowane co godzinę oraz wyniki pomiarów z ostatnich 24 godzin to z kolei najnowsze elementy systemu badania jakości powietrza w Dąbrowie Górniczej, do którego od września każdy może mieć dostęp online. Gdzie szukać tych informacji? Pod adresem strony https://atmopolis.pl/luma/dabrowa/public/

- Do tej pory wyniki badań publikowaliśmy co miesiąc na stronie internetowej miasta i oficjalnym profilu na Facebooku. Teraz aktualne wyniki każdy może sprawdzić w swoim telefonie lub komputerze - mówi Damian Rutkowski.

Poza nowymi możliwościami pozwalającymi na bieżąco monitorować jakość powietrza, dostępne są podsumowanie stężeń dobowych, tygodniowych, miesięcznych. Wystarczy wybrać punkt, który nas interesuje i od razu pojawią się aktualne wyniki pomiarów. Jeśli będziemy chcieli poznać więcej szczegółów, musimy nacisnąć przycisk „więcej”, który przeniesie nas do rozbudowanego modułu.

- Korzystając z tej opcji w telefonie znajdziemy dobowe zestawienie wyników i zalecenia dotyczące aktywności na zewnątrz budynków. Z kolei na komputerze do dyspozycji mamy narzędzie, które da nam niemal pełną dowolność generowania danych, które nas interesują. Badanie jakości powietrza rozpoczęło się wraz z nowym rokiem i opiera się na danych z 20 węzłów pomiarowych w mieście, m.in. w śródmieściu, Ząbkowicach, Ujejscu, Błędowie, w rejonach rekreacyjnych. Koszt tego przedsięwzięcia to około 120 tys. zł.

Walkę ze smogiem podejmuje również Sosnowiec
Kilka miesięcy temu w mieście zakończyła się termomodernizacja 22 miejskich bloków na osiedlu Juliusz, które zyskały dzięki temu ciepło systemowe. Aktualnie trwa budowa ciepłociągu na ulicy Modrzejowskiej, który pozwoli na podłączenie się do sieci kamienic przy niej, ale też przy ul. Warszawskiej, Targowej, Dekerta i Szklarnianej.

Mieszkańcy Sosnowca od maja tego roku mogą śledzić stan powietrza w mieście dzięki zamontowanym w siedmiu punktach specjalnym czujnikom. Ze stanem powietrza można się zapoznać dzięki specjalnej bezpłatnej aplikacji. Dane są archiwizowane co godzinę.

Sosnowiczanie mogą skorzystać również z programu dofinansowań do wymiany pieców.
- Zamierzamy na ten cel przeznaczyć 2 mln zł. Zainteresowanie jest bardzo duże. Widać, że nasza zachęta poskutkowała. Wnioski można składać do końca października - mówi Rafał Łysy z UM w Sosnowcu. (TOS)

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.