Dał radę. Na wózku pokonał całą Polskę

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Bobek
Łukasz Bobek

Dał radę. Na wózku pokonał całą Polskę

Łukasz Bobek

Niepełnosprawny Bartek Rzońca wyjechał ze Świnoujścia, a w sobotę stawił się w Zakopanem.

Bartek Rzońca, młody mieszkaniec Świnoujścia, a obecnie student Politechniki Koszalińskiej, przemierzył całą Polskę na wózku inwalidzkim. W sobotę o godz. 14 zameldował się na mecie przy Urzędzie Miasta w Zakopanem. Bartek wystartował w Świnoujściu 1 sierpnia. Po niemal trzech tygodniach drogi zakończył swoją – jak to mówi – wymarzoną podróż.

Na Bartka na mecie czekali jego najbliżsi - mama Iza i tata Zbigniew. Emocje widać było szczególnie po rodzicach. - Nie widzieliśmy syna przez trzy tygodnie - mówił ojciec Bartka. Gdy tylko młody mieszkaniec Świnoujścia dojechał na metę, rodzice rzucili mu się na szyję, by go uściskać.

Nie widzieliśmy syna przez trzy tygodnie

Bartek dokonał nie lada wyczynu. Pokonał 900 kilometrów na elektrycznym wózku inwalidzkim. Przejechał 20 dużych miast Polski. Średnio dziennie pokonywał 40–50 kilometrów. - Jestem szczęśliwy, że udało mi się przejechać całą Polskę. Bywały trudne chwile, bo dwa razy opona w moim wózku się przebiła albo zdarzały się przeszkody na mojej drodze. Jednak samą wyprawą bardzo się cieszyłem, podziwiałem krajobrazy. To był piękny czas – mówił na mecie Bartek.

Chłopak chciał w ten sposób udowodnić osobom niepełnosprawnym, że nie ma żadnych ograniczeń, by realizować swoje marzenia. - Mimo ograniczeń fizycznych w naszej głowie nie mamy żadnych barier. Musimy próbować, chcieć. Bo naprawdę warto - mówi Bartek Rzońca.

Młody świnoujścianin jest studentem Politechniki Koszalińskiej. Chce przede wszystkim ukończyć studia, ale też myśli o innych wyprawach. - Marzy mi się po cichu przejechanie Chorwacji. Może nie dotrzeć tam na wózku ze Świnoujścia, ale pojeździć po samym kraju - mówił.

W czasie wyprawy Bartkowi towarzyszyli Stanisław Ogrodnik, jego opiekun z Promedica24, a także Sylwester Góra, wolontariusz z Caritasu. Trasę Bartka Rzońcy wspierają Promedica24 oraz Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Patronat nad wydarzeniem objęli prezydent miasta Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz oraz rektor Politechniki Koszalińskiej profesor Tadeusz Bohdal.

Autor: Łukasz Bobek

Łukasz Bobek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.