Darczyńca zaoferował 3 tys. zł dla strajkujących nauczycieli SP 24 w Toruniu! Rozmaitych gestów wsparcia przybywa

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Małgorzata Oberlan

Darczyńca zaoferował 3 tys. zł dla strajkujących nauczycieli SP 24 w Toruniu! Rozmaitych gestów wsparcia przybywa

Małgorzata Oberlan

Rodzice pieką dla strajkujących ciasta, absolwenci szkół ślą maile z całego kraju, handel i gastronomia dają upusty - tak wygląda solidarność w Toruniu.

Historia, która wydarzyła się w Szkole Podstawowej nr 24 przy ul. Ogrodowej w Toruniu należy do wyjątkowych.

- Anonimowy darczyńca zaoferował 3 tys. zł dla strajkujących, ze wskazaniem, że to dla nauczycielek - matek samotnie wychowujących dzieci - relacjonuje nam pani Justyna, nauczycielka. - Tydzień strajku to tydzień bez zapłaty za pracę. Średnio oznacza to dla pedagoga 800 zł mniej. W przypadku początkującej nauczycielki, która miesięcznie nie zarabia „na rękę” nawet 2000 zł, to finansowy dramat.

Słowa i gesty dają siłę

Niesamowity gest darczyńcy zapoczątkował w SP 24 w Toruniu stworzenie funduszu wsparcia. Tworzą go teraz sami nauczyciele. Wpłacają, ile mogą, by pomóc najbardziej potrzebującym. Wiedzą, że podobne fundusze powstają też w innych szkołach w Toruniu. Pedagodzy doskonale się orientują, komu jest najciężej: samotnym matkom oraz młodym małżeństwom nauczycielskim.

- Najwięcej siły daje nam jednak wsparcie innego rodzaju. Uczniowie i rodzice nie powiedzieli nam dotąd ani jednego złego słowa. Przeciwnie. Słyszymy od nich tylko, że nas rozumieją, popierają i że wytrzymają czas protestu. Dostajemy listy i maile podtrzymujące na duchu, także od absolwentów. Wzruszające są takie gesty, jak plakat namalowany przez uczniów, czy napis poparcia, wypisany kredą przez rodziców. Jeden z ojców dostarczył nam owoce. Powiedział, że mamy się zdrowo posilać - ciągnie pani Justyna, nauczycielka z SP 24 w Toruniu.

Trzy blachy ciasta i łzy

W innych szkołach toruńskich też czują wsparcie. Matki przynoszą strajkującym własnej roboty ciasta i przekąski. Przybywa plakatów i po prostu dobrych słów.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.