Darmowa A4 podczas Światowych Dni Młodzieży? Tak dobrze to nie będzie...

Czytaj dalej
Fot. Arc
Olga Krzyżyk

Darmowa A4 podczas Światowych Dni Młodzieży? Tak dobrze to nie będzie...

Olga Krzyżyk

Porozumienie pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz spółką Stalexport Autostrada Małopolska czeka na podpis ministra Andrzeja Adamczyka. Jeżeli zostanie podpisane to podczas Światowych Dni Młodzieży na autostradzie A4 nie będą pobierane opłaty. Bramki jednak będą otwarte tylko jeżeli będzie duże natężenie ruchu.

Przejedziemy za darmo autostradą A4 podczas Światowych Dni Młodzieży? Tak dobrze na pewno nie będzie, jednak jest, jeszcze nie podpisane, porozumienie pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Stalexportem Autostradą Małopolską S.A. Dotyczy ono możliwości zaprzestania pobierania opłat na bramkach A4, gdy jest duże natężenie ruchu.

Mieszkanie za czytanie

- Przygotowane zostało porozumienie między Stalexportem Autostradą Małopolską S.A. oraz Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa dotyczące usprawnienia ruchu na odcinku autostrady A4 Katowice – Kraków podczas Światowych Dni Młodzieży. Jeżeli zostanie ono podpisane, to w wypadku szczególnie wysokiego natężenia ruchu będziemy mieli możliwość zaprzestania poboru opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków. Jeżeli natężenie ruchu się zmniejszy, powrócimy do pobierania opłat – potwierdza Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Porozumienie w tej sprawie zostało na razie parafowane. Do jego podpisania potrzeba zgody banków oraz rady nadzorczej Stalexportu Autostrady Małopolskiej S.A. W sumie, aby weszło w życie pozostał podpis ministra Andrzeja Adamczyka. Jeżeli jednak porozumienie nie zostanie podpisane to będzie po prostu nie ważne.

- Ministerstwo już od grudnia 2015 r. prowadziło ze spółką Stalexport Autostrada Małopolska S.A. (SAM) rozmowy na temat działań możliwych do wdrożenia w okresie trwania Światowych Dni Młodzieży w celu usprawnienia ruchu pojazdów na odcinku autostrady A4 Katowice – Kraków. W ich rezultacie został uzgodniony scenariusz działań, zakładający zawarcie porozumienia pomiędzy skarbem państwa, reprezentowanym przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa, a spółką SAM o współpracy w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, przewidującego ewentualną możliwość otwierania bramek przez koncesjonariusza w okresach szczególnie wysokiego natężenia ruchu pojazdów – informuje Elżbieta Kisil , rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

- Postanowienia porozumienia umożliwiają elastyczne, bieżące reagowanie na sytuację na autostradzie poprzez otwieranie bramek w celu zapewnienia bezpieczeństwa jej użytkowników oraz zachowania płynności ruchu drogowego w okresie, w którym organizacja ŚDM przyczyni się do wzrostu natężenia ruchu - dodaje Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Co to tak naprawdę oznacza? Jeżeli porozumienie zostanie podpisane to podczas Światowych Dni Młodzieży w Punktach Poboru Opłat w Brzęczkowicach i w Balicach będzie można przejechać za darmo. Jednak tylko, gdy w danym momencie przy bramkach będzie duże natężenie ruchu. W takim momencie nie będzie trzeba płacić za przejazd A4. Jednak jeżeli ruch się zmniejszy to powrócą opłaty. Co oznacza, że jeżeli nie będzie w ogóle dużego natężenia ruchu to bramki w ogóle nie zostaną podniesione. Nie wiadomo jednak, ile samochódów musi stać przy bramkach, by zaprzestano pobierać opłaty. Żadna ze stron porozumienia nie chce rozmawiać o jego treści.

Przypomnijmy, że Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 trwają od 27 do 31 lipca. To jest zarówno spotkanie młodzieży z Ojcem Świętym Franciszkiem tzw. wydarzenia centralne, jak i towarzyszące wydarzenia duchowe i kulturalne, m.in liturgie, katechezy, spotkania, czy koncerty i przedstawienia. Papież Franciszek odwiedzi Kraków, Jasną Górę i Oświęcim. Z Ojcem Świętym na Jasnej Górze spotka się ponad 800 tys. pielgrzymów. Papież przyleci śmigłowcem z Krakowa do Częstochowy 28 lipca o godzinie 9.45. Zanim jednak pielgrzymi spotkają się z Ojcem Świętym to spędzą kilka dni w diecezjach w województwie śląskim. Pielgrzymi przyjadą m.in. z Włoch, Niemiec, Francji, Chorwacji, czy Meksyku i Słowacji. Niektórzy będą podróżować autokarami, inni samochodami. Czy będą podróżować autostradą A4, czy wybiorą inną drogę? Trudno powiedzieć. Stalexport Autostrada Małopolska nie publikuje prognoz w kwestii natężenia ruchu podczas Światowych Dni Młodzieży.

Niewątpliwie jednak kierowcy byliby zadowoleni, gdyby nie musieli na czas wizyty w Polsce papieża martwić się o opłaty na bramkach.

Ostatnim razem bramki na autostradzie A4 zostały otwarte w 2010 roku podczas pogrzebu polskiej pary prezydenckiej. Od tego czasu trwa pobór opłat. Obecnie na A4 prowadzone są też liczne remonty np. w okolicy mysłowickiego węzła. Wymieniana jest też nawierzchnia do Krakowa pomiędzy Punktem Poboru Opłat w Balicach, a węzłem Rudno. Remont zakończy się 2 lipca. Wszystkie prace prowadzone na A4 zostaną zakończone na czas Światowych Dni Młodzieży. Zostanie przywrócona zwykła organizacja ruchu.

Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.