Darmowa komunikacja miejska w metropolii za... 9 mln złotych

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Patryk Drabek

Darmowa komunikacja miejska w metropolii za... 9 mln złotych

Patryk Drabek

Uczniowie, którzy nie ukończyli jeszcze szesnastego roku życia, będą korzystać z komunikacji miejskiej w metropolii za darmo.

Transport zbiorowy na terenie metropolii powinien być wygodny, szybki i nowoczesny - takie słowa padły w październiku podczas debaty na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Rozmawiano wówczas na temat przyszłości nowego tworu, w tym między innymi komunikacji miejskiej.

- To jest ta jakość życia, na jaką metropolia może mieć wpływ - podkreślał podczas debaty wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Mówiono też o tym, by pomyśleć szerzej i zastanowić się nad dużymi inwestycjami transportowymi, które można zrealizować w kilkuletniej perspektywie. Miałyby one sprawić, że połączenia komunikacyjne dla mieszkańców byłyby zdecydowanie bardziej korzystne.

Na szczęście sytuacja już się zmienia. Ba, transport zbiorowy w metropolii będzie bezpłatny, choć tylko w przypadku najmłodszych pasażerów. Od 1 stycznia 2018 roku ma bowiem zostać wprowadzona darmowa komunikacja miejska dla uczniów, którzy nie ukończyli 16. roku życia.

Dobry pomysł za 9 mln złotych

Władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii chcą w ten sposób zachęcić młodych ludzi do korzystania z transportu publicznego, promując przy okazji postawy proekologiczne.

- Dzięki takiemu rozwiązaniu komunikacja miejska ma szansę stać się rzeczywiście konkurencyjnym środkiem transportu dla rodziców, którzy dowożą swoje dzieci do szkoły, na zajęcia dodatkowe lub po prostu chcieliby z nimi pojechać na basen czy do kina - mówi Kamila Rożnowska z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.