Darmowe leki nie dla każdego schorowanego seniora

Czytaj dalej
Gabriela Bogaczyk

Darmowe leki nie dla każdego schorowanego seniora

Gabriela Bogaczyk

Mija rok od wprowadzenia programu bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia. Sprawdzamy, czy lublinianie na nim zaoszczędzili.

Pani Janina choruje między innymi na astmę i jaskrę. Od kilku lat wydawała na te leki ok. 50 złotych miesięcznie. - Od niedawna mogę je dostać za darmo w aptece. To dla mnie spore oszczędności, bo emerytury nie są za wysokie, a rachunki trzeba opłacać - mówi seniorka z Lublina.

Darmowe leki nie dla każdego schorowanego seniora
Małgorzata Genca Pani Janina wydawała do tej pory ok. 50 zł miesięcznie na leki na astmę i jaskrę. Teraz może je dostać za darmo. Nie wszyscy mają tyle szczęścia

Pani Janina jest jedną z niewielu starszych osób spotkanych w środę na deptaku, które korzystają z programu Leki 75+. - Mam zwyrodnienie stawów. Żaden lek z darmowej listy mi nie przysługuje - słyszymy od 91-letniego lublinianina.

Biorę różne leki, ale jeszcze nigdy doktor nie zaproponował mi recepty na jakieś darmowe lekarstwo, szkoda

- dodaje inna seniorka.

Lekarze rodzinni przyznają, że pacjenci bardzo ich pilnują i wręcz domagają się wypisywania recept z darmowymi lekami.

- Rok temu z dystansem podchodziłam do tego programu. Z czasem listy leków zostały powiększone. Za pozytywną zmianę uważam wpisanie leków przeciwzakrzepowych, bo one są akurat droższe - wyjaśnia lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz. Ale przyznaje, że wciąż brakuje jej niektórych lekarstw w ministerialnym wykazie. - Mam na myśli leki osłonowe i przeciwwrzodowe, bo dużo starszych osób je bierze. Potrzebne są też antybiotyki przeciwzapalne - dodaje lekarka.

Jej zdaniem, prawie 80 proc. pacjentów po 75 roku życia korzysta chociaż z jednego darmowego leku. - Nie są to jakieś oszałamiające kwoty. Pacjenci przyznają, że miesięcznie oszczędzają średnio około 10 zł - wskazuje lek. med. Małmyszko-Czapkowicz.

Dziennie w aptece „Curate - Apteka na Zana” jest realizowanych ponad 60 recept oznaczonych tzw. eską.

- Zainteresowanie darmowymi lekami jest bardzo duże. Czasem wynikają z tego nieprzyjemności. Pacjenci nie mogą zrozumieć, że nie każdy lek przysługuje im za darmo. Albo że dany lek dostępny jest za darmo tylko w konkretnym schorzeniu, np. w leczeniu zakrzepicy żył głębokich, a przy migotaniu przedsionków już nie - opisuje Iwona Luterek, kierownik apteki „Curate - Apteka na Zana”.

Na liście leków dla 75 plus znajduje się obecnie 1532 pozycji, co oznacza prawie 700 różnych leków. W ciągu roku zostało wydanych w Polsce 35 mln opakowań darmowych leków dla seniorów. Skorzystało z nich ponad 2 mln pacjentów.

Gabriela Bogaczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.