Dbaj o czyste powietrze i skorzystaj z dotacji na wymianę starego pieca na nowy

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
Beata Terczyńska

Dbaj o czyste powietrze i skorzystaj z dotacji na wymianę starego pieca na nowy

Beata Terczyńska

Rozmowa z Adamem Skibą, prezesem zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Fot. ilustracyjna
Archiwum Adam Skiba, prezes zarządu WFOŚiGW w Rzeszowie

Kto może skorzystać z krajowego programu „Czyste Powietrze”?
Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów PM10, PM2,5, benzopirenu i innych zanieczyszczeń do powietrza z jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Mogą z niego zatem skorzystać osoby indywidualne - właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy zaplanowali termomodernizację. Wnioskodawca może otrzymać dotację na: wymianę źródła ciepła starej generacji na ekologiczne, np. podłączenie do sieci ciepłowniczej, kotły gazowe kondensacyjne, olejowe, opalane paliwem stałym, spełniające wymogi ekoprojektu, pompy ciepła, materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego. Dalej na: docieplenie ścian zewnętrznych, stropów, podłogi na gruncie, wymianę stolarki okiennej, zakup i montaż drzwi zewnętrznych, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W formie pożyczki - na kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne. Jeśli chodzi o budynki nowo budowane, dotacja obejmuje zakup i montaż źródła ciepła z przyłączami i wentylację z odzyskiem ciepła, a pożyczka - kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne.

Jaka jest wielkość pomocy?
Uzależniona jest od średniego dochodu na członka gospodarstwa domowego. Pomoc w formie dotacji waha się od 90 do 15 proc. maksymalnych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, tj. od 47 700 do 7950 zł. Aby wnioskować o wsparcie z „Czystego Powietrza”, należy mieć uregulowane kwestie własnościowe do nieruchomości, w której będzie przeprowadzana kompleksowa termomodernizacja. Istotne jest właściwe określenie zakresu rzeczowego planowanych inwestycji, aby zapewnić maksymalną poprawę efektywności energetycznej budynku.

Jakie jest zainteresowanie?
Nabór rozpoczął się 19 września 2018 r. i potrwa do 30 czerwca 2027. Złożono ponad 1500 wniosków o dofinansowanie, co daje nam 6. miejsce w Polsce. Podsumowując, zachęcam mieszkańców Podkarpacia do sięgania po wsparcie finansowe z tego Programu, tym bardziej że Sejmik naszego województwa podjął uchwałę antysmogową, w której określił terminy użytkowania kotłów węglowych niespełniających aktualnych wymogów.

Beata Terczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.