Debata kandydatów na burmistrza Ustronia bez kompletu

Czytaj dalej
Andrzej Drobik

Debata kandydatów na burmistrza Ustronia bez kompletu

Andrzej Drobik

Do długo oczekiwanej debaty kandydatów na burmistrza Ustronia doszło we wtorek. W okrojonym składzie kandydaci odpowiadali na pytania dotyczące rozwoju miasta, promocji, a także walki ze smogiem w uzdrowisku.

W debacie wzięło udział dwoje kandydatów na stanowisko burmistrza Ustronia, choć zaproszona została cała trójka. Kwadrans przed rozpoczęciem debaty sztab Artura Kluza poinformował, że ze względu na stan zdrowia ojca kandydata, nie weźmie on udziału w debacie i zawiesza czynny udział w kampanii wyborczej. Andrzej Szeja z ugrupowania Wspólnie dla Ustronia (należy do niego Artur Kluz) przeczytał też list, który tłumaczył decyzję.

Nieobecność kandydata narobiła sporego zamieszania, tym bardziej, że członkowie jego ugrupowania byli na sali i chcieli zadawać pytania jego konkretom. Ostatecznie w debacie zmierzyli się Adriana Kwapisz-Pietrzyk (Ustroń Tworzymy Razem) i Przemysław Korcz (KWW Projekt Ustroń).

Przemysław Korcz jest prezesem Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Ustroniu, przez dwie kadencje był radnym miejskim. Z zawodu jest farmaceutą. Adriana Kwapisz -Pietrzyk to radna miejska obecnej kadencji, przewodnicząca komisji architektury Rady Miejskiej i członek m.in. komisji basenowej. Jest przedsiębiorcą, ukończyła studia na kierunku zarządzanie przedsiębiorstwem.
Kandydaci na urząd burmistrza odpowiadali na pytania o basen, którego wstępny projekt zobaczyli już mieszkańcy Ustronia, rozmawiali o sposobach walki ze smogiem, a także oceniali wykonane w mieście inwestycje, m.in. stadion miejski.

Duże zainteresowanie wzbudziła też sprawa ewentualnej zabudowy góry Równica, w tym przypadku głos kontrkandydatów był jednak podobny – trzeba zrobić wszystko, żeby chronić górę przed zabudową.

ZDANIEM KANDYDATÓW
PRZEMYSŁAW KORCZ

Debata kandydatów na burmistrza Ustronia bez kompletu

Inwestycje: basen
Basen w Ustroniu nie jest sprawą nową, dyskutuje się o nim od 30 lat. Nasz komitet jest za budową basenu przy Szkole Podstawowej nr 2. Basenu na miarę możliwości gminy i potrzeb mieszkańców. To jest bardzo ważna sprawa, nie tylko jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ale też sprawa zdrowotna. Niech basen powstanie, ale nie w takiej formie, w jakiej jest on zaprojektowany teraz, ponieważ uważamy, że koszt 25 milionów jest nierealny przy tej wizji. A finansowanie ma być z kredytów, zabezpieczonych przez gminę.

Ocena budowy nowego stadionu
Jestem uczuciowo i historycznie z tym klubem związany, natomiast zauważam też inne dyscypliny sportu w Ustroniu, jak piłka ręczna czy lekkoatletyka. Dzisiaj nie mamy obiektów, na których młodzież mogłaby trenować. Dlaczego nie stworzono przy stadionie obiektów do trenowania lekkoatletyki, jak to było planowane? Dzisiaj nasze dzieci rozgrywają zawody lekkoatletyczne w Wiśle. Sięgajmy po środki na rozwój lekkoatletyki, w Lipowcu miał być Orlik lekkoatletyczny, którego nie ma do dzisiaj.

Walka ze smogiem
Trzeba tu działać wielotorowo. Jeśli chodzi o skalę szerszą, wystąpiliśmy do premiera z pismem, żeby objąć Ustroń programem dopłat do wymiany pieców. W pierwszej transzy Ustroń na liście się nie znalazł, ale trzeba o to walczyć. Rusza też program dopłat do termomodernizacji, to dopłaty w stu procentach.

ADRIANA KWAPISZ-PIETRZYK

Debata kandydatów na burmistrza Ustronia bez kompletu

Inwestycje: basen
To musi być przede wszystkim inwestycja zbilansowana na potrzeby mieszkańców i turystów. To nie może być zwykła pływalnia, na której dzieci będą się tylko uczyły pływać. To musi być inwestycja, która pozwoli mieszkańcom i turystom z korzystania atrakcji w tym czasie, kiedy pogoda jest gorsza. To musi być miejsce, w którym będą funkcje zarówno dla dzieci, jak i dla seniorów. Musi być kompleks saun, siłownia, kręgielnia i gastronomia. To fakt, że ta inwestycja nie będzie kosztowała 25 mln złotych, ale uważam, że mieszkańcy zasługują na taką inwestycję.

Ocena budowy nowego stadionu
Budowa stadionu, a raczej jego rewitalizacja, to pomysł zaprojektowany podczas wcześniejszych kadencji. Pierwszy projekt opiewał na 27 milionów złotych. Później następowały modyfikacje tego projektu, ograniczanie jego funkcji. Te funkcje zostały przeniesione na inny obiekt, który został zaprojektowany i który powinien być zrealizowany w najbliższej kadencji – chodzi o Orlik lekkoatletyczny w Lipowcu. Stadion przy ul. Sportowej musi być dzisiaj lepiej wykorzystywany, bo to stadion miejski, a nie jednego klubu.

Walka ze smogiem
Rozpoczęła się analiza źródeł ciepła, ona pozwoli nam określić skalę problemu, z jakim będziemy musieli się zmierzyć. To nie walka z mieszkańcami, tylko ze smogiem. Musimy stworzyć punkt doradztwa, pomagać mieszkańcom sięgać po dofinansowania na wymianę pieców i termomodernizację.

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.