Debata studentów o bydgoskiej medycynie - na razie - odwołana [oś czasu]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Joanna Pluta

Debata studentów o bydgoskiej medycynie - na razie - odwołana [oś czasu]

Joanna Pluta

Debatę chcieli zorganizować przedstawiciele Samorządu Studenckiego Collegium Medicum 14 kwietnia. Wczoraj ją odwołali.

Parę dni temu na facebookowym profilu Samorządu Studenckiego Collegium Medicum UMK pojawiła się informacja o planowanej na 14 kwietnia debacie na temat pomysłu utworzenia w Bydgoszczy samodzielnego uniwersytetu medycznego na bazie CM.

Udział mieli wziąć rektor UMK prof. Andrzej Tretyn, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz najprawdopodobniej tysiące studentów CM - dlatego debatę zaplanowano w Artego Arenie. Wczoraj wczesnym popołudniem debatę odwołano.

„Z przyczyn niezależnych od nas zaplanowana na 14 kwietnia debata, w której wziąć udział mieli m.in. rektor UMK oraz prezydent miasta Bydgoszczy, musiała zostać odwołana. Jednocześnie zapewniamy, że podejmiemy po raz kolejny próby przygotowania wydarzenia, na którym Studenci oraz osoby zainteresowane będą mogły zabrać w tej jakże ważnej sprawie głos” - głosi komunikat opublikowany przez Samorząd Studencki CM.


Dlaczego debatę odwołano? Próbowaliśmy to ustalić. Niestety, przewodniczący samorządu był wczoraj nieuchwytny. Od rzecznika UMK także niewiele udało nam się dowiedzieć. - Trudno mi to skomentować, ponieważ nie ma mnie w pracy - mówił nam Marcin Czyżniewski. - Rektora również nie ma, będzie z powrotem w poniedziałek. Powiem tylko, że o planowanej debacie dowiedziałem się w poniedziałek z jednego z serwisów internetowych, zatem trudno mi cokolwiek powiedzieć.

Z naszych informacji wynika jednak, że rektor Tretyn miał ostatecznie nie zgodzić się na udział w debacie.

- Taka debata to doskonała inicjatywa - mówi nam Zbigniew Pawłowicz, inicjator pomysłu utworzenia w Bydgoszczy samodzielnej uczelni medycznej. - Teraz właśnie jest na nią czas.

Poproszony o to, by skomentował informację o jej odwołaniu, robi to niechętnie. - Co tu komentować. Uczelnia jest dla studentów, bez nich jej nie ma. Trzeba zatem mieć dla nich szacunek i ich wysłuchać - mówi.

Chętnie odwołanie debaty komentuje za to bydgoski ratusz. - Prezydent w dalszym ciągu wyraża gotowość do uczestnictwa w takim spotkaniu - informuje Michał Sztybel, jego doradca. - Ponadto 6 kwietnia ma umówione spotkanie z ministrem zdrowia. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin nie odpowiedział na zaproszenie. Liczymy, że posłowie reprezentujący Bydgoszcz będą również aktywni i spróbują wpłynąć na zmianę stanowiska ministra Gowina.

Dziś rozpoczyna się 15 posiedzenie Sejmu (potrwa do 1 kwietnia). Właśnie na nim ma się odbyć pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o samodzielnej uczelni medycznej w Bydgoszczy. Zaplanowano je na piątek, 1 kwietnia, na godz. 11. Przypomnijmy - ten termin nie jest pierwszy, początkowo pierwsze czytanie miało się odbyć 16 marca, w ostatniej chwili jednak wykreślono ten punkt z harmonogramu.

Do tematu wrócimy.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.