Jolanta Mlodecka

Dębice - siedziba fabrykantów

Przy trasie  z Kruszyna do Kowala, nad niewielkim stawem, stoi przydrożny krzyż. Stąd też prowdzi droga do dworu Fot. Jolanta Młodecka Przy trasie z Kruszyna do Kowala, nad niewielkim stawem, stoi przydrożny krzyż. Stąd też prowdzi droga do dworu
Jolanta Mlodecka

W 1886 r. majątek w Dębicach nabył Hugo Haack, właściciel fabryki narzędzi rolniczych we Włocławku. Dębice stały się miejscem spotkań kujawskich elit.

Po raz pierwszy nazwa Dębice pojawia się w lustracjach podatkowych z 1489 r. Wchodziły w skład majątku należącego do rodu Godziemba-Dąmbskich. Pozostawały w ich rękach do 1736 r., kiedy to jedyna spadkobierczyni, Antonina, wniosła je w posagu wychodząc za mąż za Stefana Radoszewskiego herbu Oksza.

Jego córka Ludwika w 1780 r. wyszła za mąż za Michała Sokołowskiego, starostę kowalskiego. Dobra rodzinne Radoszewskich przeszły więc w ręce Sokołowskich.

Przy trasie  z Kruszyna do Kowala, nad niewielkim stawem, stoi przydrożny krzyż. Stąd też prowdzi droga do dworu
rys. Jolanta Młodecka Dwór w Dębicach zbudowany w latach 80. XIX wieku przez rodzinę Haacków w miejscu starej siedziby Radoszewskich

W 1886 r. majątek w Dębicach nabył Hugo Haack, właściciel fabryki narzędzi rolniczych we Włocławku.

W 1902 r. jedynym właścicielem zostaje jego syn, Artur Haack. Wraz z żoną, Ireną Bojańczyk, pochodząca ze znanej włocławskiej rodziny przemysłowców, zajął się wprowadzaniem nowoczesnych metod gospodarowania. W 1927 r. właścicielem Dębic stał się syn Artura Haacka, Włodzimierz Hugo Haack. Ukończył Gimnazjum Realne we Włocławku, uczył się w Korpusie Kadetów we Lwowie, studiował w Poznaniu i Antwerpii. Był właścicielem Dębic do wybuchu II wojny.

Sam dwór słynął z pięknej oranżerii połączonej z zasobną biblioteką. Włodzimierz Haac brał udział w kampanii wrześniowej, wywieziony następnie do oflagu w Murnau w Bawarii, gdzie przebywał do 1945 r. Po wojnie przebywał we Francji i Australii. W 1957 r. powrócił do kraju i zamieszkał w Warszawie.

Jolanta Mlodecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.