Defilada w Katowicach. Wielkie widowisko i ogromne utrudnienia w ruchu 15 sierpnia

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Justyna Przybytek - Pawlik

Defilada w Katowicach. Wielkie widowisko i ogromne utrudnienia w ruchu 15 sierpnia

Justyna Przybytek - Pawlik

W czwartek 15 sierpnia w Katowicach odbędzie się defilada „Wierni Polsce” z okazji Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy wybuchu powstań śląskich. Będzie to gigantyczne wydarzenie, które sparaliżuje ruch w centrum Katowic. Utrudnień należy spodziewać się również w nocy z 9 na 10 sierpnia, gdy w mieście odbędzie się… próbna defilada.

W defiladzie weźmie udział 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych. Do tego oficjele, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Program wydarzenia

Defilada rozpocznie się w czwartek 15.08 o godzinie 14. Kolumna wojska będzie ustawiona od skrzyżowania ulic Bagiennej z Lwowską (tył kolumny) w kierunku na centrum miasta. Żołnierze z Bagiennej, przez al. Roździeńskiego przejdą na rondo im. Jerzego Ziętka, a następnie na północ al. Korfantego. Rozformowanie nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej.

W pieszej części defilady zobaczymy maszerujących pancerniaków, „specjalsów”, spadochroniarzy, marynarzy i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej, a także formacje proobronne i klasy mundurowe.

Obok żołnierzy WP przedefilują również żołnierze wojsk sojuszniczych na co dzień stacjonujący w Polsce, a więc żołnierze USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Na ulicach Katowic pojawi się najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. Zobaczymy m.in.: czołgi Leopard 2 i kołowe transportery opancerzone Rosomak. Będą samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP, które wykorzystują żołnierze m.in. podczas misji w Afganistanie oraz wiele innych.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Przybytek - Pawlik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.