piotr Sobierajski

Dekomunizacja w Dąbrowie Górniczej: Dwa pomniki wyjechały. Pomnik "żołnierzy" z Łośnia też zniknie

Pomnik żołnierzy w Dąbrowie Górniczej Łośniu zostanie rozebrany i przeniesiony Fot. Dariusz Nowak Pomnik żołnierzy w Dąbrowie Górniczej Łośniu zostanie rozebrany i przeniesiony
piotr Sobierajski

Zgodnie z tak zwaną ustawą dekomunizacyjna do końca marca br. z przestrzeni publicznej miały zniknąć pomniki i symbole odwołujące się do komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Jak wygląda zatem sytuacja w Dąbrowie Górniczej? Tu dopiero zabierają się za wywózkę reliktów przeszłości.

W Dąbrowie Górniczej powinno zostać usuniętych 8 pomników i jedna tablica, ale na razie cały proces się przedłuża. W poniedziałek zniknęły z terenu miasta dwie pierwsze pamiątki dawnych czasów. To obelisk poświęcony bohaterom Armii Radzieckiej, jaki stanął w Łęce oraz obelisk upamiętniający śmierć Franciszka Pilarczyka i Mieczysława Hejczyka, poległych w walce „z faszyzmem polskim” 6 marca 1925 r. Ten mieścił się przy ul. Chopina. Oba zostały zabrane przez stowarzyszenie Kursk do parku edukacyjnego, jaki obecnie powstaje w Surmówce na Mazurach. Kolejne wyjadą z Dąbrowy Górniczej w przyszłym tygodniu.

Chodzi głównie o pomniki i obeliski upamiętniające żołnierzy Armii Czerwonej, poległych podczas wyzwalania Dąbrowy. Na czarnej liście znalazła się więc m.in. słynna „czerwona gwiazda” w dzielnicy Gołonóg, czy też ogromny pomnik w dzielnicy Łosień, u zbiegu ulic Gołonoskiej i Łaskowej, przedstawiający dwóch żołnierzy radzieckich.

- Mamy zawartą umowę ze stowarzyszeniem Kursk, które zaoferowało chęć przejęcia na własny koszt pomników i zdeponowanie ich na własnym terenie w miejscowości Surmówka na Warmii i Mazurach - tłumaczy Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Stowarzyszenie Kursk od 2012 r. odnawia miejsca pamięci i cmentarze, związane z Armią Czerwoną i Wojskiem Polskim, biorącym udział w II wojnie światowej. Pomaga też samorządom w opiece i nadzorze nad miejscami pamięci i bitwach.

Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.