Deputat węglowy: W JSW utracili deputat, więc chcą 25 tys. zł premii. Zarząd mówi "To absurd"

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Kamila Rożnowska

Deputat węglowy: W JSW utracili deputat, więc chcą 25 tys. zł premii. Zarząd mówi "To absurd"

Kamila Rożnowska

Na złożenie wniosku o rekompensatę za deputat pozostały trzy dni. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej pojawił się postulat wypłaty 25 tys. zł premii.

Operacja składania wniosków ws. przyznania 10 tys. złotych rekompensaty za utracony deputat węglowy dobiega już końca. Na złożenie dokumentów pozostały już jedynie 3 dni, do soboty 18 listopada. Z danych przekazywanych przez trzy największe spółki koordynujące tę akcję (Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, Polską Grupę Górniczą i Jastrzębską Spółkę Węglową) wynika, że zdecydowana większość, z szacowanej liczby wniosków, do punktów już wpłynęła. Jest ich już ok. 219 tys. Z wyliczeń rządu wynika, że uprawnionych do rekompensat jest ok. 235 tys. osób.

Tymczasem w Jastrzębskiej Spółce Węglowej pojawił się dość nietypowy postulat. Kilka z organizacji związkowych (przedstawiciele: ZZ Jedność, Związku Zawodowego Górników w Polsce oraz Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce) zaapelowało do zarządu spółki, by wypłacić wszystkim pracownikom JSW po 25 tys. zł premii, a emerytom i rencistom, którzy do rządowych rekompensat się nie kwalifikują (w skali wszystkich spółek górniczych jest to ok. 12 tys. osób) - po 10 tys. zł.

Dlaczego? Bo zdaniem związkowców spółka, po wejściu w życie ustawy o rekompensatach, już nie będzie musiała utrzymywać rezerw, z których finansowane byłyby przegrane procesy sądowe z emerytami ws. przywrócenia im wypłat tego świadczenia.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Kamila Rożnowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.