Deputaty węglowe: 240 tys. górników emerytów dostanie po 10 tys. zł

Czytaj dalej
Fot. brak
Kamila Rożnowska

Deputaty węglowe: 240 tys. górników emerytów dostanie po 10 tys. zł

Kamila Rożnowska

Deputat węglowy. Miał być wybór, ale wyboru nie ma. Kto dostanie rekompensatę za zrzeczenie się deputatu? W czwartek, 12 października Sejm uchwalił ustawę o rekompensacie za deputat węglowy. Musi ją jeszcze uchwalić Senat. I będzie czekać na podpis prezydenta.

Od ponad półtora roku o ustawach, porządkujących kwestię deputatu węglowego dla emerytów i rencistów górniczych, mówiło się wiele. Ustawach, bo projekty były i są dwa - jeden obywatelski, nad którym prace stanęły po pierwszym czytaniu w czerwcu 2016 roku, i rządowy, który procedowany właśnie jest w Sejmie.

W czwartek Sejm uchwalił ustawę.

Czy ustawa o rekompensatach za zrzeczenie się deputatów powinna obowiązywać?

Zresztą - już jest wpisany do porządku obrad Senatu, który zbierze się 18 października. Choć jeszcze do procedowanej wersji projektu o deputacie węglowym mogą zostać wprowadzone poprawki, oto kilka najważniejszych kwestii w nim zawartych.

[lista]
[*]1. Rządowy projekt ustawy zakłada, że emeryci i renciści górniczy, którym deputat węglowy został odebrany, będą mogli się ubiegać o 10 tys. złotych („na rękę”) rekompensaty za utracone prawo do tego świadczenia. Ale przyjęcie tej rekompensaty będzie również wiązało się z tym, że nie będzie można w przyszłości zgłaszać żadnych roszczeń związanych z jego przywróceniem. Ponadto o rekompensatę będą mogły ubiegać się także wdowy i sieroty po pracownikach kopalń, otrzymujące rentę rodzinną po zmarłym. W tym przypadku 10 tys. zł zostanie podzielone proporcjonalnie pomiędzy uprawnionych po byłym pracowniku. W sumie ustawa ma objąć ponad 235 tys. osób, a szacowany koszt wydatków z budżetu państwa to ponad 2,35 miliarda złotych.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Kamila Rożnowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.