Dermatologia dziecięca w Sosnowcu już otwarta w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II

Czytaj dalej
Fot. Karina Trojok
Agata Pustułka

Dermatologia dziecięca w Sosnowcu już otwarta w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II

Agata Pustułka

20 sierpnia 2019 już oficjalnie w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu otwarto oddział dermatologii dziecięcej. To jeden z zaledwie czterech oddziałów szpitalnych w Polsce, gdzie można leczyć dzieci z chorobami skóry.

- Przeniesienie dermatologii dziecięcej do Sosnowca wpisuje się w wielospecjalistyczny model szpitala - mówi prezes Andrzej Siwiec. - Utworzenie oddziału dermatologii to uzupełnienie i rozszerzenie naszej oferty medycznej. Chcemy obejmować opieką pacjentów z różnymi schorzeniami i dać im możliwość konsultacji u specjalistów z wielu dziedzin medycyny. Problemy skórne u dzieci są często powiązane z innymi chorobami, a dzięki leczeniu w naszym szpitalu, pacjenci chorzy dermatologicznie będą korzystać z wiedzy specjalistów z zakresu chirurgii, reumatologii, psychiatrii czy gastroenterologii oraz pediatrii - twierdzi dyrektor Siwiec.

Koszt powstania oddziału to ok. 1,1 mln zł. Szpital sfinansował go z własnych środków. Kwota pokryła przebudowę pomieszczeń, gdzie wcześniej mieściły się poradnie, oraz zakup wyposażenia. Cześć aparatury medycznej została przeniesiona z Katowickiego Centrum Onkologii, gdzie do tej pory funkcjonował oddział. Stamtąd też wywodzą się lekarze i część personelu pielęgniarskiego. Oddziałem kieruje dr Barbara Szpyrka.

- Cieszę się, że oddział dermatologiczny dla dzieci nie zniknął z regionu - mówi dr Szpyrka.

- Jest wiele schorzeń skóry, których leczenie ambulatoryjne jest trudne lub wręcz niemożliwe, jak twardzina, łuszczyca, bielactwo. Choroby te wymagają stałej obserwacji i w razie potrzeby szybkiej zmiany leczenia. Część schorzeń dermatologicznych potrzebuje specyficznej i zaawansowanej diagnostyki, możliwej tylko w szpitalu. W przypadku niektórych schorzeń przeprowadzenie zabiegu u małego pacjenta jest związane z koniecznością znieczulenia ogólnego. To jest możliwe wyłącznie podczas pobytu w szpitalu - mówi Barbara Szpyrka.

Oddział będzie zaledwie czwartym w Polsce (po Warszawie, Łodzi i Lublinie) szpitalnym oddziałem dermatologicznym dla dzieci.
- Nasz region i całe południe Polski potrzebują takiego oddziału. Dermatologia dziecięca różni się od tej dla dorosłych. Skóra dziecka jest inna, inne są dawki leków, podejście do pacjentów też bardzo się różni. Dopiero kiedy mały pacjent jest pod stałą obserwacją lekarzy, można na bieżąco monitorować efekty leczenia i wprowadzać ewentualne zmiany - uważa dr Barbara Szpyrka.

Centrum Pediatrii udziela rocznie ok. 50 tys. porad specjalistycznych oraz hospitalizuje ok. 8 tys. pacjentów.

Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.