Urszula Sobol

Dietetyk Ewa Muszyńska radzi: Nie eksperymentuj na własnym zdrowiu. Zadbaj o zdrową i dobrze zbilansowaną dietę

- Najbezpieczniej nie eksperymentować na własnym zdrowiu. Zdrowa dieta jest dobrze zbilansowana i różnorodna - podkreśla Ewa Muszyńska, dietetyk z Centrum Fot. Archiwum Centrum Dietetycznego Naturhouse - Najbezpieczniej nie eksperymentować na własnym zdrowiu. Zdrowa dieta jest dobrze zbilansowana i różnorodna - podkreśla Ewa Muszyńska, dietetyk z Centrum Dietetycznego Naturhouse z Rzeszowa
Urszula Sobol

Rozmowa z Ewą Muszyńską, dietetykiem z Centrum Dietetycznego Naturhouse z Rzeszowa.

Mamy już wiosnę. Czy nasza dieta powinna się jakoś zmienić?

Wiosna jest z pewnością najlepszą porą na zmianę sposobu odżywiania. Zmienia się temperatura, a słoneczne dni zachęcają do większej aktywności fizycznej. Czas na "wiosenne porządki” również w kontekście zdrowia i masy ciała. Wyższe temperatury na zewnątrz ułatwiają wypijanie większej ilości wody. Z kolei dostępność pierwszych warzyw zachęca do zmiany zimowego menu – z rozgrzewających dań - do lekkich sałatek. Nasz jadłospis powinien zawierać witaminy i składniki mineralne, których niedobory najczęściej obserwujemy po zimie.

A na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, przygotowując wiosenne menu dla naszych bliskich?

Zarówno menu dla dzieci, jak i dla dorosłych powinno być oparte na różnorodnej i dobrze zbilansowanej diecie z ograniczeniem cukru i produktów wysoko przetworzonych. Ważne, aby w codziennym jadłospisie nie zabrakło m.in. warzyw, zwłaszcza tych typowo wiosennych (szczypiorek, rzodkiewka, szczaw, koper) oraz owoców, które są bogate w źródła witamin. Ważne jest również, aby w naszym codziennym jadłospisie były produkty bogate w składniki mineralne, błonnik pokarmowy, a także przeciwutleniacze.

Czyli, co powinniśmy jeść oprócz warzyw i owoców, aby było nie tylko smacznie, ale i zdrowo?

Przede wszystkim pełnoziarniste produkty zbożowe, w tym kasze, makarony razowe, płatki zbożowe i produkty mleczne, a także inne produkty będące źródłem wapnia. Warto też spożywać nasiona roślin strączkowych oraz ryby, które są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 oraz wielu witamin i składników mineralnych. Wartościowe są też jajka, chude mięso i zdrowe tłuszcze: oleje roślinne, a także orzechy i nasiona. Nie możemy zapominać też o wodzie, ziołach i przyprawach.

Najczęściej po zimie możemy zaobserwować niedobory witaminy C i magnezu. Jak sobie z tym poradzić?

I tu z pomocą przychodzą warzywa i owoce np. natka pietruszki, kalarepa, dzika róża, truskawki. Magnez odnajdziemy w kaszach, płatkach owsianych oraz kakao, orzechach i bananach. Warto też rozważyć suplementację, najlepiej konsultując się ze swoim dietetykiem.

A co z witaminą D, która korzystnie wpływa m.in. na prawidłowy rozwój kości?

Witaminę D warto suplementować cały rok.

Ostatnio popularny jest też detoks, czyli oczyszczanie organizmu. Warto go robić?

Najbezpieczniej nie eksperymentować na własnym zdrowiu. Zdrowa dieta jest dobrze zbilansowana i różnorodna. W ramach detoksu rozsądnie wprowadzić większą ilość warzyw np. w formie dodatkowego koktajlu i wypijać odpowiednią do swojej wagi ilość wody. Trzeba bazować na sezonowości, trzymać stałych pór posiłków, wyeliminować słodycze, a także używki. Warto wprowadzić większą ilość błonnika pokarmowego, aby pozbyć się złogów z jelit, pilnować regularności posiłków oraz wspomóc się naturalną suplementacją, której potrzebę określi dietetyk.

A jeśli chcemy wiosną zrzucić kilka kilogramów, to od czego powinniśmy zacząć?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od sprawdzenia stanu swojego zdrowia. Warto wykonać analizę składu ciała, która określi, jaka jest rzeczywista zawartość tkanki tłuszczowej. Potem trzeba zrobić badania (morfologia, glukoza i profil lipidowy) i należy zbadać tarczycę. W doborze odpowiednich badań pomoże lekarz, a dietetyk określi zapotrzebowanie energetyczne, przygotuje odpowiednio zbilansowana dietę i zmotywuje do działania. I co najważniejsze powinniśmy prowadzić aktywność fizyczną dopasowaną do swoich potrzeb. Dbanie o nawodnienie i stosowanie racjonalne zasady zdrowego odżywiania to droga do sukcesu.

Urszula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.