DK 79 w Jaworznie zostanie przebudowana. Powstanie nowa estakada w Byczynie. Podpisano umowę z wykonawcą

Czytaj dalej
Fot. Ministerstwo Infrastruktury
Anna Dziedzic

DK 79 w Jaworznie zostanie przebudowana. Powstanie nowa estakada w Byczynie. Podpisano umowę z wykonawcą

Anna Dziedzic

Dziś w Jaworznie uroczyście podpisano umowę z wykonawcą, jednej z najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych w mieście. Chodzi o przebudowę DK 79 w dzielnicy Byczyna. W uroczystości uczestniczyli m.in. wojewoda i minister infrastruktury. Inwestycja w Byczynie ma sprawić, że ruch w tym miejscu będzie o wiele spokojniejszy, bo zostanie poprowadzony nową, mająca tu powstać estakadą.

Spore zainteresowanie przetargiem

Na początku roku, w przetargu na tę inwestycję wzięło udział aż 12 firm. Miasto miało na ten cel 41 mln złotych. Najtańszą ofertę złożyła firma Banimex (35,5 mln zł) i to właśnie ona zajmie się przebudową krajowej 79 w Jaworznie. Co to za inwestycja?

Chodzi budowę nowego śladu DK 79 w Byczynie o długości około 1300 m wraz z wiaduktem drogowym o długości około 166 metrów oraz przebudowę ul. Krakowskiej wraz ze skrzyżowaniem ulic Abstorskich i Gwardzistów w Jaworznie. To przebudowa ważna szczególnie dla mieszkańców Byczyny, dzielnicy Jaworzna. Tu mieszkańcy najbardziej odczują zmiany.

[polecane]21402475,21288769[/polecane]

W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli dziś (6.07.2021) między innymi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, prezydent Jaworzna Paweł Silbert i wojewoda Jarosław Wieczorek.

- Stoimy tu dziś i słyszymy ciągły hałas przejeżdżających samochodów. Hałas, który jest częścią życia mieszkańców Byczyny. Właśnie dlatego przebudowa DK 79 jest tu absolutnie konieczna. Ta część drogi, przy której dziś stoimy, będzie w przyszłości służyła ruchowi lokalnemu. Ruch tranzytowy pobiegnie estakadą - mówił Paweł Silbert, dziękując za wsparcie projektu ministrowi infrastruktury i wojewodzie.

Minister Andrzej Adamczyk podkreślał zasługi władz miasta w przebudowie układu komunikacyjnego Jaworzna.

- Wszystko, co dzieje się w Jaworznie może być wzorcem dla innych samorządów. Chodzi o dobre skomunikowanie miasta, dzięki któremu wzrasta komfort życia mieszkańców i komfort poruszania się po drogach kierowców - mówił Adamczyk.

Jarosław Wieczorek, śląski wojewoda, wspominał o tym, że miasta, samorządy korzystają z Funduszu Rozwoju Dróg.

- Od 2018 roku, do 2021 z tego funduszu rozdysponowaliśmy już blisko pół miliarda złotych w naszym województwie. Infrastruktura drogowa w procesie gospodarczym jest absolutnie kluczowa i to się na pewno nigdy nie zmieni - mówi wojewoda Wieczorek.

Co się zmieni na DK 79 w Jaworznie?

Nowa droga rozpocznie się w rejonie ul. por. Władysława Barana. Na dalszym odcinku droga będzie odsunięta od dotychczasowej lokalizacji w kierunku północnym, by powrócić na stary ślad DK 79 w obrębie przysiółka Koszówki. Następnie w obrębie ul. Hallera i Nauczycielskiej zaprojektowano połączenie starego i nowego śladu DK79 wraz ze stworzeniem skrzyżowań z sygnalizacją świetlną.

[polecane]21776437,21487797,21752845,21778165;1;Nie przeocz[/polecane]

Przekroczenie ul. Gwardzistów i potoku Byczynki możliwe będzie poprzez wykonanie wiaduktu drogowego, przez który poprowadzony zostanie ruch drogowy nad potokiem Byczynka i ul. Gwardzistów. Wiadukt będzie miał pięć przęseł i długość ponad 120 m.

Będą ekrany akustyczne, które zmniejszą hałas

Ruch tranzytowy zostanie wyciszony, bo na całej długości pojawią się ekrany akustyczne. W trakcie realizowanie inwestycji mają zostać wyburzone różne obiekty, w tym także budynki mieszkalne. Urzędnicy informują, że wydano już stosowne decyzje wywłaszczające i odszkodowawcze.

Byczyna będzie podłączona w dwóch miejscach - na początku i na końcu nowej drogi. Starodroże będzie przebudowane tak, by prowadziło tędy jedynie ruch lokalny dla mieszkańców. Ponadto centrum Byczyny ulegnie kameralizacji - przystanki zostaną przeniesione bliżej rynku. Wykonawca zbuduje także nowe miejsca parkingowe. Mieszkańcy od dawna prosili, by ograniczyć wjazd pojazdów na ich rynek. Na starodrożu zasadzone zostaną nowe drzewa, będzie piękniej i bardziej zielono.

[promo]6490868;1;[/promo]

[polecane]21744255,21753815;1;Musisz to wiedzieć[/polecane]

Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.