Dla każdego coś ciekawego

Czytaj dalej
Fot. Karina Trojok
Maria Zawała

Dla każdego coś ciekawego

Maria Zawała

Zdjęcia, interaktywne mapy, infografiki i filmy jak co tydzień w Śląsku Plus. Miłej lektury.

Nikt jej oficjalnie nie wypowiedział, ale ona trwa. Można ją dyplomatycznie nazwać ostrą konkurencją, lecz nie brakuje takich, którzy już mówią o wojnie jaką toczą ze sobą polskie spółki górnicze. Wojnie na ceny, donosy i złośliwości, jakie prawią pod swoim adresem ich zarządy. O węglowej wojnie nerwów piszemy w tym tygodniu w Śląsku Plus.

Ale nie tylko weglem żyjemy. Bo Śląsk to region wyjątkowo różnorodny. I wyjątkowo fascynujący. To także znakomite miejsce do rozwoju nauki. Może ucieszy Was wiadomość, że właśnie u nas naukowcy pracują nad nowym testem na boreliozę. Być może za ich sprawą czeka nas przełom w walce z tą najczęściej występującą chorobą zakaźną w Polsce. Bardzo trudno ją wykryć, a obecnie dostępne testy mają wiele wad.

Gdy o nauce mowa, przyglądamy się także Politechnice Śląskiej. Jubileusz 70-lecia jej powstania to dobra okazja, by prześledzić, jak się zmieniała.

Miłośnikom historii z pewnością przypadnie do gustu interaktywna mapa tego, co przetrwało i tego, co pozostało po rodzinie Henckel von Donnersmarcków, jednego z najpotężniejszych arystokratycznych rodów, jakie kiedykolwiek pojawiły się na Śląsku. Pierwsi przedstawiciele rodziny pojawili tutaj już w XVI w. Ostateczna przeprowadzka nastąpiła w I połowie wieku XVII. Od tego momentu aż do końca II wojny światowej stworzyli ogromny majątek.

Kto interesuje się lotnictwem, nich zajrzy na mapę najdłuższych dróg startowych w Polsce: Czy wiecie, jaka jest różnica między Okęciem a Pyrzowicami? Nasz pas startowy, w Pyrzowicach, już za tydzień będzie mieć 3200 m.

A na finał naszych zapowiedzi: wisienka na torcie, czyli Ślązak w Central Parku Nasz kolega wybrał się do Nowego Jorku. Gdyby napisał, że najsłynniejszy park miejski świata można śmiało postawić obok naszego Parku Śląskiego w jednym rzędzie i na tym skończył, czytelnik potraktowałby go jako niespełna rozumu. Ale... dajcie mu szansę, bo właśnie to zrobił.

Jak co tydzień te i wiele innych artykułów, filmy, zdjęcia, mapy. Czytajcie i oglądajcie.

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.