Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Sławomir Bobbe

Dlaczego bydgoska Pesa popadła w finansowe tarapaty?

Bydgoska firma ma już prawie gotowe pociągi Link dla Deutsche Bahn - to ten m. in. kontrakt przysporzył Pesie sporych kłopotów Fot. Tomasz Czachorowski Bydgoska firma ma już prawie gotowe pociągi Link dla Deutsche Bahn - to ten m. in. kontrakt przysporzył Pesie sporych kłopotów
Sławomir Bobbe

Konsorcjum banków, w którym liderem jest PKO BP, podpięło bydgoskiej Pesie finansową kroplówkę z 200 milionami złotych.

Dzięki decyzjom banków (a trudno nie mieć wrażenia, że za nimi stały decyzje polityczne) kryzys w sztandarowej bydgoskiej firmie został zażegnany. PESA może produkować i dostarczać zamówione składy.

Nie ma jednak nic za darmo. Wkrótce w radzie nadzorczej pojawi się nowy człowiek, który będzie reprezentował w niej stronę bankową. Nad finansami - jako członek zarządu - czuwać również będzie przedstawiciel banków. Firmę czeka restrukturyzacja, która zwykle oznacza zwolnienia. Zwykle, bo w w zakładach PESA dotychczas było inaczej. Firma już dawno mogła zwolnić ludzi, gdy np. w zeszłym roku na rynku panowała stagnacja, tak jak to zrobił to konkurencyjny Newag w Gliwicach. Firma wolała jednak zatrzymać ludzi niż wyrzucać ich na bruk. Podobnie może być teraz - tyle że część osób zostanie przesunięta do produkcji, a część będzie musiała liczyć się z obniżką zarobków.

Banki, owszem, wspomogły firmę, ale teraz musimy mieć sporo szczęścia, by wszystko doprowadzić do końca.

Na razie załoga jest niezadowolona z działań zarządu - takie opinie płynęły z poniedziałkowego Walnego Zebrania Akcjonariuszy (większość pakietów akcji ma zarząd, ale załoga jest również drobnym, rozproszonym inwestorem).

w dalszej części artykułu:

 • Co zdecydowało, że Pesa wpadła w finansowy dołek?
 • najbliższe strategiczne inwestycje Pesy
 • jaki los czeka bydgoskie przedsiębiorstwo?
Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Sławomir Bobbe

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.