Materiał informacyjny

Dlaczego mokradła są nam potrzebne?

Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata/ fot. Wojciech Gil Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata/ fot. Wojciech Gil
Materiał informacyjny

Świat mokradeł choć wydaje się tajemniczy i niedostępny, nie jest wyłącznie błotem, który pochłania miłośników przyrody. To cenny ekosystem, niezwykle potrzebny człowiekowi.

Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy na świecie - zanikają nawet trzy razy szybciej niż lasy! Co więcej, aż 25% wszystkich roślin i zwierząt występujących na terenach podmokłych jest zagrożonych wyginięciem. W Polsce mokradła stanowią aż 18% powierzchni kraju, a na ich obszarach możemy znaleźć wiele gatunków zagrożonych wyginięciem, takich jak Wodniczka czy Łoś euroazjatycki. Co więcej, mokradła gromadzą wiele unikalnych gatunków roślin i zwierząt, takich jak Kukułka szerokolistna czy fiołek bagienny, które występują na zaledwie kilku stanowiskach w Polsce. Warto również pamiętać, że najstarsze mokradła w Polsce znajdują się w Puszczy Białowieskiej i są one uznawane za jedne z najlepiej zachowanych na świecie.

Mokradła to jednak nie tylko bagno - to bogactwo różnorodnych terenów, w których rozwijają się liczne gatunki roślin i zwierząt. Obejmują one tereny bagniste, błot i torfowiska, jak również zbiorniki wodne. Pełnią one wiele niezwykle ważnych funkcji, w tym jako naturalny filtr wody i gąbka, usuwając nadmiar wody ze środowiska i chroniąc przed powodziami, oraz będąc naturalnym magazynem słodkiej wody i usuwającą z niej zanieczyszczenia. Dodatkowo, mokradła są doskonałym narzędziem w walce ze zmianami klimatu, ponieważ wychwytują CO2 (dwutlenek węgla) z atmosfery. Są także domem dla prawie 40% gatunków roślin i zwierząt z całego świata.

Jak więc możemy chronić mokradła? Przede wszystkim, zachowajmy je. Nie osuszajmy ani nie inwestujmy w przekształcenie mokradeł na potrzeby rolnictwa i budownictwa. Możemy także sami odtwarzać mokradła na swoich działkach, np. tworząc oczka wodne, lub włączając się w lokalne inicjatywy. Szanujmy mokradła, unikajmy kupowania produktów pochodzących z mokradeł, takich jak torf i rośliny, oraz unikajmy chodzenia po torfowiskach, aby nie niszczyć roślin tam rosnących. Nie zaśmiecajmy też tych ekosystemów, np. odprowadzając ścieki i nieczystości.

Świat mokradeł kryje w sobie niezwykłe bogactwo natury, które ma kluczowe znaczenie dla ludzkości. To wyjątkowy ekosystem o niezwykłej wartości, który pełni istotną rolę w zapobieganiu powodziom, suszom i zmianom klimatu, a także stanowi skarbnicę różnorodności biologicznej. Edukujmy i dzielmy się wiedzą na ich temat, a także namawiajmy innych do działań na rzecz ich ochrony.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.