Tomasz Szymczyk

Dlaczego z Katowic do Bohumina jeżdżą tylko stare pociągi EN57. Elfy Kolei Śląskich nie mają homologacji

Na trasie Katowice - Bohumin jeżdżą tylko wysłużone pociągi EN75 Na trasie Katowice - Bohumin jeżdżą tylko wysłużone pociągi EN75
Tomasz Szymczyk

Koleje Śląskie wożą nas nie tylko po regionie, ale także do czeskiego Bohumina. To jedyna międzynarodowa linia Kolei Śląskich. Atrakcja dla turystów, a jednocześnie świadectwo rozwoju naszego województwa oraz samego przewoźnika. Niestety, Koleje Śląskie wysyłają za granicę najgorsze - stare i brudne - pociągi typu EN57, choć mają nowe Elfy. Czesi kiedyś się dziwili, dzisiaj - raczej się śmieją. Czy naprawdę nie możemy pokazać się sąsiadom z lepszej strony? Możemy. Znana jest nawet data wielkiej wizerunkowej odmiany.

Dlaczego pociągi, pogardliwie nazywane „kiblami”, pojawiają się właśnie na tej trasie Katowice - Bohumin? W ramach naszego cyklu „Mikrośledztwo w mikrosprawie” pytamy o to Koleje Śląskie.

Oto okazuje się, że jest problem z dopuszczeniem nowoczesnych składów do ruchu na terenie Republiki Czeskiej. Chodzi o skomplikowane przepisy kolejowe, na mocy których każdy typ pociągu musi mieć swoje pozwolenie.

POCIĄGI LEO EXPRESS Z KATOWIC DO PRAGI ZA 19 ZŁ

Idźmy dalej: czy ktoś o takie pozwolenia wreszcie wystąpił? Jest dobra wiadomość. Okazuje się, że Elfy 2 właśnie takie pozwolenie uzyskują.

- Od dawna sprawa ich dopuszczenia do ruchu transgra-nicznego była w toku. Obejmowała m.in. badania infrastruktury po stronie czeskiej. Wiemy już, że od 10 czerwca Elfy 2 będą mogły wjeżdżać na stronę czeską - mówi nam Magdalena Iwańska, rzeczniczka Kolei Śląskich.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.