Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Paweł Stachnik

Długie łodzie Piastów. Piastowicze walczą o koronę

Być może Piastowie wywodzili się ze Skandynawii, a do Polski przypłynęli na swoich charakterystycznych łodziach Fot. archiwum Być może Piastowie wywodzili się ze Skandynawii, a do Polski przypłynęli na swoich charakterystycznych łodziach
Paweł Stachnik

Dynastie. Historycy wciąż dyskutują nad pochodzeniem Piastów. Niektórzy badacze uważają, że ród ten przybył na ziemie polskie z Wielkich Moraw lub Skandynawii. Być może Mieszko nosił pierwotnie normańskie imię. W kilku momentach dzieje dynastii mogły potoczyć się zupełnie inaczej. Czy z korzyścią dla Polski?

Wydawać by się mogło, że o Piastach wiemy już wszystko. Przez kilka wieków dziesiątki historyków zdążyło przeanalizować i opisać każdy aspekt piastowskiej historii. Wszystkie źródła zostały wszechstronnie zbadane i zinterpretowane, a wszystkie hipotezy zweryfikowane. Wcale częste są głosy, że nic nowego nie da się wymyślić i skazani jesteśmy na to, co dotąd udało się ustalić.

Tymczasem badacze nie rezygnują z poszukiwania nowych rozwiązań, wysuwania nowych pomysłów, koncepcji i interpretacji. Przykładem mogą być coraz to nowe hipotezy na temat pochodzenia Piastów. Przyjęte powszechnie założenie, że byli jednym ze słowiańskich rodów, który przez lata budował swoją pozycję, a wreszcie przejął władzę nad pozostałymi wspólnotami i stworzył państwo, poddawane jest w wątpliwość.

Mieszko był wikingiem?

Niedawno prof. Przemysław Urbańczyk wysunął śmiałą hipotezę, że Piastowie byli potomkami arystokracji wielkomorawskiej. Od dawna natomiast funkcjonuje teoria o normańskim pochodzeniu Piastów. Skłania się ku niej Sławomir Leśniewski, autor książki „Drapieżny ród Piastów”.

W dalszej części tekstu przeczytasz o tym, skąd mogą pochodzić Piastowie i jak mogła potoczyć się ich historia.

 

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.