Do 19 lutego podkarpackie gminy mogą się starać o pieniądze na opiekę nad seniorami powyżej 75 roku życia

Czytaj dalej
Fot. Adam Mackowski
Beata Terczyńska

Do 19 lutego podkarpackie gminy mogą się starać o pieniądze na opiekę nad seniorami powyżej 75 roku życia

Beata Terczyńska

Program „Opieka 75+” adresowany jest do gmin, które mają do 60 tysięcy mieszkańców. W minionym roku skorzystało z niego 243 seniorów z Podkarpacia.

- Zachęcam gminy z regionu, aby zechciały zgłosić wnioski w nowo ogłoszonym naborze na realizację programu usług opiekuńczych dla osób powyżej 75. roku życia - mówi Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. - Można je składać do 19 lutego. Natomiast Wydział Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego do 28 lutego musi przekazać to zestawienie gmin ubiegających się o dofinansowanie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przypomnijmy. Program jest prowadzony od 2018 roku.

- Niestety, naszym zdaniem, ciągle na Podkarpaciu nie cieszy się takim zainteresowaniem, jakiego byśmy oczekiwali - mówi wojewoda podkarpacki.

- W zeszłym roku uczestniczyło w nim zaledwie 36 gmin, a przecież jego istota polega na tym, że z budżetu państwa można otrzymać dofinansowanie na poziomie 50 procent do ceny usług opiekuńczych dla osób powyżej 75. roku życia. Jest to ważny program, ponieważ wiemy, że mamy starzejące się społeczeństwo.

Ewa Leniart zwraca uwagę, że osób, które wymagają wsparcia, opieki, dzięki której czują się nie tylko bardziej komfortowo, ale i bezpiecznie, jest coraz więcej.

Na starzenie się społeczeństwa wskazują dane Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. W 2015 roku na Podkarpaciu mieliśmy 212 019 osób powyżej 70. roku życia. Rok później - 216 034, w 2017 r. - 222 147, a w 2018 już 229 418.

Pisaliśmy, że w województwie podkarpackim, podobnie jak i w innych w kraju, oprócz tego, że ciągle rośnie liczba osób starszych (w wieku poprodukcyjnym), to jednocześnie maleje liczba osób młodych oraz ludności w wieku produkcyjnym.

Dla wielu seniorów skorzystanie z tego programu było jedyną możliwością pozostania w domu, w miejscu zamieszkania i opóźnienia momentu, w którym konieczne będzie zapewnienie im stałej opieki instytucjonalnej, jak np. zakład opieki leczniczej, czy dom pomocy społecznej. Starsze osoby nie tylko otrzymywały pomoc i wsparcie - adekwatne do wieku i stanu zdrowia - w codziennych czynnościach domowych (np. posprzątanie mieszkania, ubranie, ugotowanie obiadu, wyjście na spacer, zrobienie zakupów), ale także miały możliwość spotkania się z osobą zaprzyjaźnioną.

W dalszej części:

 • opieka bez opłat dla seniorów 75 plus?
 • tto może świadczyć opiekę nad seniorami?

 

Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Beata Terczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.