NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Do 2030 roku będzie najczęstszą chorobą świecie. Sprawdź, jak się przed nią chronić

Do 2030 roku będzie najczęstszą chorobą świecie. Sprawdź, jak się przed nią chronić
NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Depresja - więcej niż smutek

Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że w 2021 r. świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentom.

Stereotypowo przyjęło się, że depresja to po prostu smutek i pogorszenie nastroju. Nic bardziej mylnego. Jak podkreśla dr. n. med. Maciej Żerdziński – psychiatra:
- Smutek to jeden z nastrojów człowieka. Niesie za sobą ogólne poczucie przygnębienia i bezradności ale jest czymś zupełnie naturalnym w życiu człowieka. Jeżeli natomiast smutek się przedłuża i trwa co najmniej dwa tygodnie i nie sposób uzyskać żadnego pocieszenia, nawet w bardzo korzystnych sytuacjach możemy mówić o epizodzie depresji.

Wiele osób myśli, że depresja to choroba wywołana tylko trudnym lub traumatycznym zdarzeniem. To mylące przekonanie. Mimo, że czynnikiem wywołującym chorobę może być trudne zdarzenie, podłożem depresji są również zaburzenia neuroprzekaźników, długotrwały stres, niektóre leki czy, w przypadku kobiet, zmiany hormonalne.

Objawy depresji - nie lekceważ!

Depresja znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia. Chory ma problemy z wykonywaniem podstawowych czynności, często jest przewlekle zmęczony, brakuje mu chęci do prowadzenia życia towarzyskiego, a codzienność staje się dla niego ogromnym wyzwaniem. Często taka osoba czuje się nie tylko smutna, ale przede wszystkim przytłoczona i rozbita psycho-fizycznie. Zaburzeniom depresyjnym najczęściej towarzyszy:

Ciężki zespół depresyjny, z dużym nasileniem objawów może prowadzić do zagrożenia życia! Nie należy bagatelizować symptomów wysyłanych przez organizm.

Zapraszamy do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o rozpoznaniu, leczeniu i profilaktyce depresji mówią dr n. med. Maciej Żerdziński – psychiatra oraz mgr Justyna Soroka psycholog, psycholog dziecięcy.

Jak zapobiec depresji?

Choć depresja może dotknąć każdego niezależnie od wieku, można zapobiegać tej chorobie. W szczególności ważne jest w tym przypadku prowadzenie zdrowego stylu życia i zwracanie uwagi na swój dobrostan psychiczny.

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania, a także leczenia depresji jest aktywność fizyczna. Spacery i szybki marsz to rodzaj wysiłku, który jest najbardziej uniwersalny, niewymagający a przynoszący wymierne efekty. Z pomocą w zaplanowaniu aktywności przychodzi portal www.akademia.nfz.gov.pl, gdzie można znaleźć wiele przydatnych informacji nie tylko związanych z aktywnością fizyczną, ale również z prowadzeniem zdrowego stylu życia.

W depresji również żywienie ma znaczenie! Prawidłowe odżywianie wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Wiele praktycznych porad i gotowe przepisy znajdziesz planie żywieniowym DASH Depresja na bezpłatnym portalu: www.diety.nfz.gov.pl

Jak pomóc osobie zmagającej się z depresją?

Jeśli ktoś z Twojego otoczenia zmaga się z depresją, to pamiętaj, że taka osoba potrzebuje wsparcia i cierpliwości. Pomagając, nie wchodź jednak w rolę psychologa.

Pamiętaj, że depresja musi być leczona. Dlatego zaproponuj bliskiej osobie wizytę u specjalisty i rozpoczęcie leczenia. Mimo coraz większej świadomości społeczeństwa, nadal możemy spotkać się z pewnego rodzaju lękiem przed wizytą u psychiatry – warto podkreślić, że podczas wizyty problemy osoby z zaburzeniami depresyjnymi nie zostaną wyśmiane ani zbagatelizowane, a ewentualna farmakoterapia nie zmienia osobowości, za to może uratować życie.

Dla osób chorujących na depresję kluczowa jest obecność drugiego człowieka i zapewnienie o gotowości udzielenia wsparcia. Wychodzenie z depresji jest stopniowym procesem, w którym warto towarzyszyć osobie chorej słuchając jej potrzeb, rozmawiając i okazując empatię.

Czego NIE mówić osobie z depresją?

Istnieje szereg popularnych i często krzywdzących stwierdzeń, które mimo dobrych intencji, nie są wspierające dla osoby w depresji. Nie warto zarzucać osobie w depresji lenistwa, czy niechęci do działania. Również zrzucanie winy na pogodę panującą za oknem czy wymysły osoby chorej nie są dobrym pomysłem.

Dla niektórych osób chorujących na depresję codziennością jest poczucie wstydu związane z tym, że zapadły na „chorobę słabych”. Nie należy utwierdzać ich w przekonaniu, że depresja jest wstydliwym zaburzeniem, a także sugerować że to choroba do której nie można się „przyznawać” przed najbliższym otoczeniem. Mimo, że zaburzenia psychiczne są coraz rzadziej traktowane jako temat tabu, warto przypominać osobie przechodzącej przez epizod depresyjny, że choroba to nie wstyd.

Telefon zaufania

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy, możesz skorzystać z porady, dzwoniąc pod jeden z bezpłatnych numerów:

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.