Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Teresa Semik

Do kogo należy rodzinny grób? Proces z zarządcą cmentarza w Katowicach Panewnikach

Do kogo należy rodzinny grób? Proces z zarządcą cmentarza w Katowicach Panewnikach
Teresa Semik

Nie trzeba wykupić miejsca pochówku, nie trzeba ponosić kosztów wybudowania grobowca. Można omamić administrację cmentarza i pogrzebać bliskich. Cichaczem, bez wiedzy tych, którzy grób założyli. Historia jak z filmu, ale wydarzyła się naprawdę na cmentarzu w Katowicach-Panewnikach.

To jest bardzo niebezpieczny precedens, bo burzy spokój i łagodność tego miejsca.

Zgodnie z regulaminem cmentarza, do dysponowania miejscem w grobie murowanym uprawnione są osoby, które poniosły udokumentowane koszty jego budowy. I pan Jerzy po śmierci 43-letniej żony w 1997 roku dokonał wszelkich formalności: opłacił kwaterę na 50 lat i zbudował czterokomorowy grobowiec. Pochował w tym miejscu jeszcze teścia i pisemnie zastrzegł w 2001 roku, że on oraz jego córka Ala nie wyrażają zgody na pochowanie w grobie innych osób. Zastrzeżenie zostało przyjęte bez uwag i wpisane do księgi cmentarnej.

Dwa lata temu odkrył, że jednak dokonano pochówku w jego grobowcu. Zrobiła to rodzina jego zmarłej żony. Nie wiedział ani o śmierci teściowej, ani o pogrzebie, bo nikt go nie powiadomił. Kontakty zostały zerwane wiele lat wcześniej.

Więzy krwi nie gwarantują miłości bliźniego. Doświadczyła tego Ala, która w chwili śmierci mamy miała 9 lat. Mówi teraz, że w związku z tym niechcianym pochówkiem nie jest już w stanie spokojnie pochylić się nad grobem mamy, bo zaraz pojawia się stres. Rodzina to ludzie, którzy cię kochają i wspierają, a ona tego nie zaznała, gdy w dzieciństwie zawalił się jej świat.

Jak to w ogóle było możliwe, że ktoś bez wiedzy założyciela grobu dokonał w nim pochówku? Za to winni odpowiedzieć pracownicy Katowickich Cmentarzy Komunalnych.

Bezsprzecznie mieli świadomość, że osoba, która zgłaszała usługę pogrzebową w grobowcu, nie dysponuje do niego żadnym dokumentem. Podsunęli więc do podpisu oświadczenie, że „uzyskała od wszystkich członków rodziny zmarłej zgodę na jej pochówek w tym grobie”. A że nie „wszyscy” wyrazili zgodę, a nawet nie mieli szansy wyrazić sprzeciwu, bo nie wiedzieli o pogrzebie, to nie jest problemem zarządcy cmentarza, jak przekonuje Mirosław Herman, dyrektor Katowickich Cmentarzy Komunalnych. Te sprawy załatwia między sobą rodzina. Skoro założyciel grobowca przyjął teścia, to musi teraz przyjąć teściową...

Taka praktyka prowadzi do absurdów. Dla administratora cmentarza nie miało znaczenia, że w dokumentach pozostawało zastrzeżenie, że założyciel grobu i jego córka nie wyrażają zgody na pochowanie innych osób, bo miejsce to obdarzyli szczególnym kultem pamięci i nie chcą, żeby nad grobem odżywały rodzinne waśnie.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Teresa Semik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Beata i Bajm 40-lecie

Wykup dostęp do prenumeraty DZ+ i odbierz bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

200,00 358,00

Tylko teraz! Prenumerata cyfrowa na 180 dni + bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.