Alicja Zboińska

Do Niemiec za pracą

Niemieccy pracodawcy poszukują u nas m.in. pracowników budowlanych. Potrzebne jest doświadczenie (udokumentowane) oraz znajomość języka niemieckiego Fot. Polska Press/archiwum Niemieccy pracodawcy poszukują u nas m.in. pracowników budowlanych. Potrzebne jest doświadczenie (udokumentowane) oraz znajomość języka niemieckiego
Alicja Zboińska

W Niemczech bezrobocie jest wyjątkowo niskie. Brakuje blisko 700 tysięcy pracowników. W Wieruszowie do pracy w Niemczech poszukiwani są m.in. opiekunowie osób starszych.

Już nie Wielka Brytania, ale Niemcy to najchętniej wybierany kierunek emigracji wśród mieszkańców naszego regionu i Polaków. Ma to związek nie tylko z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale także z tym, że w Niemczech jest rekordowo wiele wolnych miejsc pracy.

W Niemczech bezrobocie jest najniższe od 25 lat i wynosi zaledwie 5,8 proc. Z danych za październik wynika, że wolnych jest niemal 700 tysięcy miejsc pracy. W analogicznym okresie ubiegłego roku było ich o 79 tysięcy mniej. Niemieccy pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników z Polski.

Coraz więcej ofert pracy z Niemiec dociera do Powiatowego Urzędu Pracy w Wieruszowie.

- Poszukiwani są między innymi opiekunowie osób starszych - mówi Marzena Kochańska-Trzeciak, pośrednik rynku pracy z wieruszowskiego PUP. - W ich przypadku wymagana jest znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym. Kandydaci muszą się porozumieć z podopiecznymi. Problemem jest właśnie bariera językowa. Kandydaci do pracy maja zapewniony dojazd do Niemiec, opłacone zakwaterowanie oraz opiekę merytoryczną.

Umowa podpisywana jest minimum na trzy miesiące. Opiekun osób starszych zarabia ok. tysiąca euro miesięcznie.

Za pośrednictwem wieruszowskiego PUP do Niemiec mogą także wyjechać fachowcy od budownictwa. Poszukiwani są m.in. kierownicy, brygadierzy, zbrojarze, spawacze, monterzy konstrukcji. Majster także ma szansę na pracę, pod warunkiem, że ma doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku i jest w stanie je udokumentować oraz zna język niemiecki. Umowy są podpisywane na przynajmniej pół roku, a mają opłaconą nie tylko podróż, ale także zakwaterowanie, szkolenie.

Oferty pracy w Niemczech można znaleźć także na stronie Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej (Eures). Poszukiwani są m.in. pracownicy do gastronomii, hotelarstwa, pracownicy magazynu, kierowcy ciężarówek.

Pensja kierowcy ciężarówki zaczyna się od 1.850 euro brutto. Do tego dochodzą premie świąteczne i dodatki wakacyjne. Za taką stawką pracuje się od poniedziałku do piątku, 40 godzin tygodniowo. Kandydaci - oprócz prawa jazdy kategorii C + E musi mieć przynajmniej roczny staż pracy, a także mówić i pisać po niemiecku w stopniu przynajmniej podstawowym. Listę wymagań uzupełniają niezawodność, punktualność, wysoka motywacja do pracy, ekonomiczny styl jazdy, schludny wygląd, znajomość prawa drogowego, samodzielność.

Zarobki magazynierów w Niemczech zaczynają się od 10 euro brutto za godzinę pracy, a kelnerów od niespełna 9 euro za godzinę. Jest to stawka podstawowa, w miarę zdobywania doświadczenia w pracy i kolejnych kwalifikacji zarobki będą rosły. Kelnerzy i kelnerki mogą jednak liczyć na napiwki.

Z raportu firmy Work Service wynika, że Niemcy to obecnie najczęstszy kierunek emigracji. Mniej chętnych jest natomiast do wyjazdu do Wielkiej Brytanii, a wpływ na to ma Brexit. - Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii są bardzo cenieni za swoją pracowitość, przedsiębiorczość i zaangażowanie przez co stanowią silne wsparcie dla brytyjskiej gospodarki - mówi Krzysztof Inglot z Work Service.- Z najnowszego raportu Migracje zarobkowe Polaków wynika, że obecnie tylko 14 procent naszych rodaków chce emigrować do Wielkiej Brytanii. Jeszcze rok temu do Wielkiej Brytanii chciało wyjechać o 16 procent więcej Polaków niż obecnie.

Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.