Do podziału jest ponad pół miliona

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Czesław Wachnik

Do podziału jest ponad pół miliona

Czesław Wachnik

O tym na co trafią pieniądze z funduszu sołeckiego decydują sołtysi z mieszkańcami. Inaczej jest z pomysłem do budżetu

Ponad pół miliona złotych będą mogli podzielić na realizację swoich pomysłów mieszkańcy gminy Nowogród Bobrzański. Prawie 280 tys. zł będzie można podzielić w ramach funduszu sołeckiego a 240 tys. zł programu ,,Pomysł do budżetu 2018”.

Trzeba podkreślić, że jeśli chodzi o fundusz sołecki, to nie będzie on dotyczył miasta czyli Nowogrodu Bobrza-ńskiego. Natomiast dla miasta trafi 100 tys. zł w z programu pomysł do budżetu.

Burmistrz Nowogrodu Bobrzańskiego Paweł Mie-rzwiak przypomina, że fundusz sołecki z roku na rok rośnie. I tak w 2015 roku sołectwa dostały z budżetu gminy 119 tys. zł, rok później było to 241 tys. zł, a na 2018 rok zaplanowano już 279,8 tys. zł.

- To naprawdę niemałe pieniądze, szczególnie dla niektórych sołectw. I tak przykładowo dla Drągowiny przypadnie ponad 23,4 tys. zł, Bogaczowa ponad 21,6 tys. zł, a Niwiska i Pierzwin dostaną także ponad 20 tys. zł. Pieniądze te będą do dyspozycji sołtysa i mieszkańców. To oni zadecydują na co zostaną przeznaczone - podkreśla burmistrz.

Sołtys Bogaczowa Michał Starek powiedział nam, że dzięki ubiegłorocznemu funduszowi udało się zbudować oświetlenie na części ul. Kasztanowej, wyremontowane zostanie też boisko. - A co zrobimy za pieniądze z przyszłorocznego funduszu? Na razie nie mam konkretnych pomysłów. Zadecydują o tym mieszkańcy - podkreślił sołtys. W przypadku Niwisk pieniądze przeznaczono na rozbudowę placu rekreacyjno - sportowego przy szkole.

Podobny cel, czyli integrację mieszkańców i rozwój danych miejscowości, ma ,,Pomysł do budżetu 2018”. To będzie już trzecia odsłona tego programu. W porównaniu z poprzednimi zmieni się jedynie to, że swoje pomysły będą mogli zgłaszać mieszkańcy w wieku 16 lat i starsi. Oni będą uprawnieni do głosowania. W poprzednich edycjach barierą było 18 lat.

Tu zasady podziału pieniędzy są nieco inne. I tak dla Nowogrodu Bobrzańskiego, gdzie mieszka około połowy mieszkańców gminy trafi 100 tys. zł, a dla sołectw 140 tys. zł. I tak we wspomnianych wcześniej Drągowinie, Niwiskach czy Perzwinie mogą być zrealizowane pomysły o wartości do 60 tys. zł. Pod warunkiem, że ich pomysły uzyskają w głosowaniu najwięcej zwolenników.

Przypomnijmy, że przed rokiem mieszkańcy Drągowiny zwyciężyli, bo za budową w ich wsi placu zabaw i siłowni głosowało aż 475 zwolenników. Podobnie aktywni byli mieszkańcy Klępiny, którzy zebrali aż 479 głosów, dlatego w ich wsi zostanie wyposażony plac zabaw.

Natomiast w Nowogrodzie najwięcej głosów uzyskał pomysł modernizacji miejscowego stadionu sportowego za 95 tys. zł. Jak nam powiedział wczoraj burmistrz Mierzwiak, większość urządzeń już jest i lada dzień rozpocznie się modernizacja.

Czesław Wachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.